GÜNDEM

Maddeler tek tek açıklandı! Bunu yapanların 5 yıl erken emeklilik hakkı var

Erken emeklilik için maddeler tek tek açıklandı. Hemen kontrol edin ve bu şartları taşıyorsanız SGK’ya dilekçeyle başvuru yapın.

Maddeler tek tek açıklandı! Bunu yapanların 5 yıl erken emeklilik hakkı var. Erken emeklilik, Türkiye’de zorlu şartlarda çalışan milyonlarca kişinin en büyük hayallerimden biri. Her ay neredeyse 100.000 kişi emeklilik hakkını elde ediyor ve emekli maaş almaya başlıyor. Ancak bazı kişilerin beş yıla kadar erken emekli olma hakkı da bulunuyor. Erken emeklilik ile ilgili özel şartlar tek tek açıklandı. Sosyal güvenlik uzmanları, bu şartları yerine getiren kişilerin yazılı bir dilekçeyle başvuru yapması halinde beş yıl erken emeklilik hakkını elde edeceğini bildirdi. Peki, kimler erken emeklilik hakkını elde edebilir? Erken emeklilik için başvuru şartları neler?

Emeklilik hayali kuran milyonlarca kişi aynı zamanda erken emekli olma şartlarını da merak ediyor. Her ay neredeyse 100.000’e yakın kişi emeklilik maaşı almaya hak kazanıyor fakat bazı özel durumlarda daha erken emeklilik hakkını elde etmek mümkün. Milyonlarca vatandaş için erken emeklilik formülleri ortaya çıktı. Emeklilik için sigorta giriş tarihi, prim ödeme gün sayısı, yaş şartı ve tabii ki de erken yaşlanma gibi özel durumlar önemli. Bu şartları taşıyanlar için nasıl başvuru yapacakları da Sosyal güvenlik kurumu uzmanları tarafından tek tek anlatıldı. Erken emekli olmak isteyenler için başvuru şartları ve başvuru yolları haberimizde…

ERKEN YAŞLILIK TESPİTİ BİR NUMARALI KOŞUL

Erken emeklilik için en önemli koşullardan biri erken yaşlanma. Yaş koşulunu yerine getirmeyenler tam teşekküllü bir hastaneden alacakları sağlık raporu ile erken emeklilik hakkından yararlanabiliyor. Fiziksel yaşlanmayla birlikte psikolojik yaşlanma hali de bu kapsama alınıyor. 55 yaşını dolduranlar biyolojik yönden yaşlandıklarını ispat etmeleri halinde erken yaşlanmış kabul ediliyor ve hemen maaş almaya başlayabiliyor.

EN AZ BEŞ YIL ERKEN EMEKLİLİK

Erken yaşlanma durumu hem prim ödeme açısından hem de emeklilik yaşı açısından büyük önem taşıyor. Bu konuda en avantajlı kesim ise 1999 yılında ilk defa sigortalı olanlar oluyor. Örneğin aralık ayında 1999 yılında sigorta girişi yapılan bir erken çalışan bu şartları yerine getirilmesi durumunda 7000 günle emekli olma hakkını elde ediyor. Ancak erken yaşlanma hali varsa 55 yaşında ve 5400 prim gün sayısıyla yani beş yıl erken emekli olmak mümkün hale geliyor.

SAĞLIK RAPORU ŞARTI ARANIYOR

Erken yaşlanma koşullarını taşıyanlar malûlen emekli oldukları gibi sağlık kurulu raporu almak zorunda. Yani tam teşekküllü hastaneden alınacak olan bir sağlık raporu ile Sosyal güvenlik kurumu müdürlüklerine yazılı başvuru yapmak gerekiyor. Yapılan başvurunun ardından Sosyal güvenlik kurumu başvuruyu değerlendirmeye alıyor ve on gün içinde sonuç belli oluyor.

Başa dön tuşu