SİYASET

Mahir Ünal’ın Cumhuriyet ile ilgili sözlerine AK Parti’den tepki

Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş’ta katıldığı Kitap ve Kültür Fuarı’nda yaptığı açıklama gündem oldu. Açıklamasında ‘Maalesef bir kültür devrimi olarak Cumhuriyet; bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir.’ ifadelerini kullanan Ünal’a ilk tepki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den geldi. Bahçeli’nin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bu sözlere tepki gösterdiği görüldü. Mahir Ünal’ın partisi AK Parti’den de kullanılan yanlış ifadelere tepki geldi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Mahir Ünal’ın Cumhuriyet’e yönelik kullandığı ifadeler üzerine sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ‘Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz milletimizin büyük tarihi içindeki en büyük kazanımlarımızdandır. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.’ ifadelerine yer verdi. İşte Mahir Ünal’ın açıklamasına gelen tepkiler ve tüm detaylar…

MAHİR ÜNAL’DAN TEPKİ ÇEKEN SÖZLER

AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş Uluslararası 8. Kitap ve Kültür Fuarı’nda yaptığı ‘Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye’de yaşanmıştır. Mesela Fransız devrimi her şeyi yıkmıştır ama lügate dokunmamıştır. Yine en sert devrimlerden bir tanesi Mao’nun Çin Kültür devrimidir. Lügate dokunmamıştır. Ama maalesef bir kültür devrimi olarak Cumhuriyet; bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir.’ şeklindeki açıklamasıyla tepki çekmişti.

BAHÇELİ VE KILIÇDAROĞLU’NDAN TEPKİ

Mahir Ünal’ın gündem olan ve tepki toplayan bu sözlerine Cumhur İttifakı’nda yer alan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti’den de çok sert tepkiler geldi. Konuyla ilgili isim vermeden açıklamalarda bulunan Bahçeli, ‘Cumhuriyet’in Türk kültürüne, Türk diline, düşünme setlerimize zarar verdiğini iddia edenler talihsiz, tarifsiz ve temelsiz bir yanlışın pençesindedir. Ön yargıların hükmüyle, ideolojik katılıklarla Cumhuriyet’in anlaşılması ve anlatılması mümkün değildir.’ dedi.

AK PARTİ’DEN DE TEPKİ GELDİ

Kendi partisi de Mahir Ünal’ın Cumhuriyet’e yönelik sözlerine tepki gösterdi. Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ‘Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz milletimizin büyük tarihi içindeki en büyük kazanımlarımızdandır. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Cumhurbaşkanımızın sık sık vurguladığı gibi, Cumhuriyetimizin kazanımlarını korumak ve daha ileri ufuklara taşımak için çalışmaya devam edeceğiz.’ dedi.

Başa dön tuşu