GÜNDEM

Masadaki zam oranı belli oldu! Asgari ücret zammı için canlı yayında akşam müjdesi geldi

Asgari ücret zammı son dakika! Canlı yayında açıklandı, milyonlar bu haberi bekliyordu. Akşam müjdesi geldi, yeni asgari ücret belli oldu.

Milyonlarca Çalışan Yeni yılda maaşlarına yapılacak olan zammı bekliyor. Ocak 2023 asgari ücret zammı için geri sayım başladı. Sadece çalışanlar değil her kesimden vatandaşı ilgilendiren yeni asgari ücret ile ilgili peş peşe açıklamalar da geliyor. Önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen açıklama ardından da uzmanların yaptığı hesaplamalar çalışanları heyecanlandırdı. 2023 asgari ücret zammı ile ilgili bir uzman isimden daha tahmin geldi.

Asgari ücret 2023 zammı Herkes tarafından büyük bir merak ve heyecanla bekleniyor. Temmuz ayında Uzun bir aradan sonra asgari ücrete ara zam yapılmıştı. Artan hayat pahalılığı ve enflasyon rakamları nedeniyle geçinmekte güçlük çeken asgari ücretlinin maaşında iyileştirme olmuştu. Aralık ayı için geri sayım başlarken asgari ücret tespit Komisyonu toplantılarına da artık kısa bir zaman kaldı. Hükümet tarafından asgari ücret zammı ile ilgili peş peşe açıklamalar da geldi. Hem yetkililer hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Asgari ücretle çalışanlara Müjde gibi gelen değerlendirmelerde bulundu. Yılbaşında asgari ücrete Enflasyonun üstünde bir artış olacağı tahmin ediliyor. Peki, Ocak 2023 asgari ücret zammı ne kadar olacak? Asgari ücret 2023 yılında kaç TL olacak?

UZMAN İSİM CANLI YAYINDA TEK TEK ANLATTI

Asgari ücretle ilgili peş peşe tahminlerde ortaya çıkıyor. CNN Türk canlı yayına katılan vergi uzmanı Muhammed Bayram 2023 asgari ücret tahminini açıkladı. Bayram yaptığı değerlendirmede daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamalarını örnek gösterdi. Temmuz ayında asgari ücrete %30’luk bir artış yapıldığını belirten Bayram, o dönemde yapılan açıklamalarda asıl artışın yılbaşında olacağının söylendiğini dile getirdi.

KULİSLERDE 8000 TL DİLLENDİRİLİYOR

Şu anda net asgari ücretin 5500 TL olduğunu hatırlatan Bayram, %40’li bir artışlık olması durumunda yeni asgari ücretin 7700 TL olacağını dile getirdi. Ancak asgari ücrete her zaman psikolojik bir sınırı olduğunu sözlerine ekleyen Bayram, 8000 TL bandının kulislerde konuşulmaya başlandığını ifade etti. Yani %45’lik bir artış olması durumunda Asgari ücretin zaten 7925 TL olacağını belirten Bayram, Hükümetin psikolojik sınırı geçeceğini ifade etti.

ASGARİ ÜCRETLİYE SOSYAL REFAH PAYI GELECEK

Vergi Uzmanı Bayram daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaları da hatırlattı. Bayram, “ Temmuz ayında artışın yüzde 42 olduğunu söylersek yüzde 12’lik bir alınamayan zam var. Şu anda yüzde 45’lik artışla beraber 7925 lira civarına gelecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsetmiş olduğu sosyal refah payı düzenlemesi ile halkımız enflasyon altında ezdirilmeyecek dedi. O yüzden 8000 TL civarını dillendirmekte fayda var.” dedi.

Başa dön tuşu