SAĞLIK

Melatonin bağımlılığı hakkındaki gerçek

Bu uyku takviyesinin yan etkileri olabilir, ancak bağımlılık bunlardan biri değildir.

Hayal dünyasına dalmanıza yardımcı olması için melatonine döndüyseniz (veya hala almayı düşünüyorsanız), muhtemelen nasıl çalıştığını ve vücudunuzu nasıl etkilediğini merak etmişsinizdir. Yan etkileri olarak sersemlik ve kötü rüyalar hakkında bir şeyler okumuş olabilirsiniz – ancak buna fiziksel olarak bağımlı hale gelebilir misiniz? Uyku uzmanı Marri Horvat, “Melatonin, beyniniz tarafından karanlığa tepki olarak doğal olarak üretilen bir hormondur” diyor . “Birisi melatonin aldığında, ya genel olarak bu hormonun miktarını artırmaya çalışıyor ya da uykuya dalmasına yardımcı olmak için vücudundaki miktarı belirli bir zamanda artırmaya çalışıyorlar.” Bazı olası aksilikler olsa da melatonin almak (vücudunuzun nasıl tepki verdiğine bağlı olarak), bağımlılık yapmaz. Anlaşılan, uykuya dalmak için melatonine bağımlı olsanız bile, bu, vücudunuzun ona bağımlı hale gelmesine neden olmaz .

Dr. Horvat, “Yaşlandıkça ürettiğimiz melatonin miktarında doğal bir azalma olur, bu nedenle takviye genellikle yardımcı olabilir” diye açıklıyor.

Melatonin hakkında bildiklerimizi ve neden bağımlılık yapmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

MELATONİN BAĞIMLILIK YAPAR MI?

Hayır, melatonin bağımlılık yapmaz, ancak çok uzun süre kullanırsanız size zarar verip vermeyeceği konusunda sorular var.

Bazı insanlar melatoninin vücudunuzun toleransını artırabilecek ve vücudunuzun daha fazla ihtiyaç duymasına neden olabilecek bir madde olup olmadığını merak ediyor. Bunların hepsi bağımlılığın belirtileridir, ancak melatonin takviyeleri ile ilişkili oldukları gösterilmemiştir.

Dr. Horvat, “Melatonin’in bağımlılık yapan bir takviye olduğu bilinmiyor” diye yanıtlıyor. “Tipik olarak, biri yan etkileri olduğundan endişeleniyorsa, ilacı tamamen durdurabilir.” Dr. Horvat, kendinizi bundan vazgeçirmeye gerek olmadığını belirtiyor. Ancak uykusuzluğunuz genellikle ilacı almaya başlamadan önceki haline dönecektir.

VÜCUDUNUZ MELATONİNE BAĞIMLI HALE GELEBİLİR Mİ?

Melatonin bağımlısı olamıyorsanız, vücudunuz bağımlı hale gelebilir mi? Kimyasal olarak bir şeye bağımlı olmak, vücudunuzun belirli bir maddeye alışması anlamına gelir. Melatoninin etkilerini araştırıyorsanız, takviyeyi çok uzun süre almanın doğal melatonin üretiminizin düşmesine neden olabileceği yönündeki spekülasyonlara rastlamış olabilirsiniz.

Ancak, durumun böyle olduğuna dair bir kanıt yok.

Dr. Horvat, “Vücudunuz zaten doğal olarak melatonine bağımlıdır” diye açıklıyor. “Uykuya dalmanıza yardımcı olması için bu hormona ihtiyacı var, bu yüzden onu üretiyoruz. Melatonin almanın vücudumuzun melatonin üretme yeteneğini baskılayacağına dair somut bir kanıt yoktur. Vücudumuzun harici bir takviyeye bağımlı hale gelebileceği fikri kanıtlanmadı.”

Başka bir deyişle, melatonin tabletlerine bağımlı olma veya bağımlı olma konusunda endişelenmemelisiniz.

NE KADAR MELATONİN ALMAK GÜVENLİDİR?

Bağımlılık yapıcı olsun ya da olmasın, melatonin yine de dikkatli alınmalıdır. Almanız gereken melatonin miktarı, uyku bozukluğunuz olup olmamasına veya sadece biraz jet lagını aşmaya çalışıyor olmanıza bağlı olarak değişebilir. Her iki durumda da, bu ek için farklı dozajları not etmek önemlidir. Dr. Horvat, “Uykuya dalmaya yardımcı olması için, genellikle istediğiniz uyku saatinden bir ila iki saat önce 1 ila 3 mg almanızı öneririz” diyor. “10 ila 15 mg’lık daha yüksek dozların kullanımı sınırlıdır ve genellikle yalnızca REM uykusu davranış bozukluğu gibi sorunları olan kişiler için faydalıdır.”

Peki, her gün melatonin alıyor olmanızın bir önemi var mı? Uzmanlara göre, özellikle uykunuzu iyileştiriyorsa, eki uzun süre almanın herhangi bir zararı yoktur. Dr. Horvat, sağlık hizmeti sağlayıcınızı döngüde tutmanız gerektiğine işaret ediyor.

Dr. Horvat, “Melatoninin uzun vadeli güvenliği hakkında çok fazla veri yok, bu yüzden uzun vadeli sonuçları olup olmayacağını bilmiyoruz” diye açıklıyor. “Sürekli olarak bir aydan fazla uyumanıza yardımcı olması için bunu alıyorsanız, doktorunuzla konuşmanız faydalı olabilir.”

MELATONİNİN YAN ETKİLERİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Dr. Horvat, “Bazı insanlar melatonine karşı diğerlerinden daha hassastır, ancak hangi hastaların bu şekilde yanıt vereceğini bilmek zor” diyor. “İlginç bir şekilde, melatoninin bir yan etkisi baş ağrısıdır . Ancak bazı insanlarda melatonin etkili bir baş ağrısı önleyici ilaçtır.”

Dr. Horvat, “Çoğu insanın yan etkisi yoktur, ancak bazıları uyanırken artan uyku hali, baş ağrısı veya baş dönmesi yaşayabilir” diyor. Bu, FDA tarafından düzenlenen bir ek olmadığından, satın aldığınız dozu (ve sahip olabileceği diğer bileşenleri) not etmek önemlidir. Melatonin FDA tarafından düzenlenmediğinden, melatonin seviyelerinin reklamı yapılan miktarın %80-400’ü olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, çocuğunuz için melatonin düşünüldüğünde izlenmesi gereken başka güvenlik önlemleri de vardır.

Bağımlılık yapmasa bile melatonin takviyelerinin herkesi biraz farklı şekilde etkileyebileceğini bilmek önemlidir. Önerilen dozu aldıktan sonra herhangi bir yan etkiyi izlediğinizden emin olun. Belirtileriniz kötüleşirse, ek almayı bırakın ve ihtiyacınız olan dinlenmeyi almanıza yardımcı olacak diğer seçenekler hakkında sağlık uzmanınızla görüşün.

Başa dön tuşu