SAĞLIK

Meme kanseri ne kadar hızlı yayılır?

Büyüme hızı, kanser tipine, evresine ve derecesine ve ayrıca bireysel faktörlere bağlıdır.

Çoğu kanser yayılma yeteneğine sahiptir, ancak yayılıp yayılmadıkları (ve ne kadar hızlı yayıldıkları) birkaç faktöre bağlıdır. Meme kanseri için, doktorunuzun kanserinizin ne kadar hızlı yayılacağını (eğer varsa) belirlemesinin 1 numaralı yolu, gerçekte ne tür meme kanserine sahip olduğunuza bağlıdır.

Onkolog Erin Roesch, MD “Farklı meme kanseri türleri farklı oranlarda büyür” diye açıklıyor. “Her kanser teşhisi farklı olduğu için meme kanserinin ne kadar hızlı yayılacağı konusunda genel bir tahminde bulunmak zor.”

İşte meme kanserinin yayılmasına hangi faktörlerin katkıda bulunabileceğine bir bakış ve ayrıca kanser büyümesini yavaşlatmak ve önlemek için bir bakış açısı.

Meme kanserinin gelişmesi ne kadar sürer?

Birisi göğsünde bir yumru hissettiğinde veya meme kanseri teşhisi aldığında, genellikle yıllardır büyüyor.

Dr. Roesch, “Her meme kanseri türü, bireysel faktörlere ve alt tiplere göre değişir” diyor. “Genel kural, kanserinizin ne zaman ortaya çıktığını kesin olarak söyleyemememizdir. Örneğin, haftalar mı yoksa aylar mı olduğunu daha iyi anlamak için meme kanserinin alt türüne bakabiliriz, ancak ne zaman başladığını kesin olarak söylemenin bir yolu yok.”

Meme kanserinin ne kadar sürede geliştiğini belirlemek zor olduğu gibi, meme kanserinin ortalama büyüme oranını da belirlemek zordur. Bir tümörün boyutunun iki katına çıkacağı süreyi belirlemek için çeşitli çalışmalar yapılmıştır, ancak bu sayılar meme kanserinin türüne ve kendi bireysel özelliklerine bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Farklı meme kanseri türleri farklı davranma eğilimindedir ve her kanser farklı olduğu için – ve her insan da öyledir – meme kanserinin ne kadar hızlı büyüyüp yayılabileceğini tam olarak söylemek zordur. Yine de uzmanlar, bazı meme kanseri türlerinin daha agresif ve hızlı hareket etme eğiliminde olduğunu, diğer türlerin ise tipik olarak daha yavaş hareket ettiğini anlıyor.

Meme kanseri büyüme oranını ne etkiler?

Genel olarak, tümörünüz ne kadar büyürse, yakındaki dokulara ve vücudunuzun diğer bölgelerine yayılma şansı o kadar yüksek olur. Meme kanseri büyümenizin hızı bir dizi faktörden etkilenebilir.

Meme kanseri alt tipi

Kanser hücrelerinin, büyümelerini ve hayatta kalmalarını etkileyen alıcıları veya özel proteinleri vardır. Büyümek için östrojen hormonuna ihtiyaç duyan hormon reseptörü pozitif meme kanserleri, daha yavaş hareket etme eğilimindedir. Ancak diğer türler daha agresif ve hızlı büyüyen olabilir. Bunlar, büyüme için farklı bir protein türüne dayanan HER2 pozitif tümörleri ve hormon reseptörleri ve HER2’den yoksun üçlü negatif meme kanserini içerir.

Meme kanserinin evreleri

Meme kanserine tipik olarak 0 ila IV arasında bir aşama verilir.

Evre 0’da kanser invaziv değildir ve memenizdeki süt kanalları veya lobüllerinde kalmıştır. İstilacı meme kanseri, kanser hücrelerinin göğüs dokusunu parçalayıp büyüdüğü ve başka yerlere yayılma potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir. Kanser yakındaki meme dokusuna yayılmaya başladığında, Aşama I’e ulaştınız.

Evre IV, kanserin metastatik hale geldiği ve diğer organlara yayıldığı anlamına gelir . Vücudunuzun diğer bölgelerine yayılan kanserin yayılmaya devam etmesi daha olasıdır. Sahip olduğunuz meme kanseri evresi ne kadar yüksekse, kanserin yayılma riski de o kadar yüksek olur.

Meme kanseri dereceleri

Size  meme kanseri teşhisi konduğunda , doktorunuz kanser hücrelerinizin normal hücrelere ne kadar benzer göründüğüne bağlı olarak kanserinize 1’den 3’e kadar bir derece verecektir. Daha yüksek bir derece, daha agresif bir tümör ve muhtemelen kanserin büyüyüp vücudunuzun diğer bölgelerine yayılma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Yaşınız

Daha genç olan insanlar, daha yaşlı insanlara kıyasla daha agresif meme kanseri türlerine sahip olma eğilimindedir. Daha yaşlı kişilerin, daha yavaş hareket etme eğiliminde olan, ancak her zaman değil, hormonal olarak yönlendirilen meme kanseri türleri geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bu meme tümörleri, muhtemelen vücutlarının ürettiği östrojen miktarı nedeniyle, kadınlarda ve menopozdan önce doğumda (AFAB) kadın olarak atanan kişilerde daha yaygındır.

Genetik mutasyonlar

Meme kanseri  kalıtsal ise meme kanseri riskiniz artar. Bu genetik mutasyonlara sahip bazı kadınlar ve AFAB’li kişilerde   daha genç yaşta meme kanseri geliştirme riski daha yüksektir, bunun daha agresif meme kanseri formlarına neden olma eğiliminde olduğunu biliyoruz.

Kanser ekibiniz  meme kanserinizin alt tipine, evresine ve bireysel faktörlerine bağlı olarak meme kanserinizin ne kadar olası veya hızlı yayılabileceğini belirleyecektir. Meme kanseri uzmanları, kanserin büyüme hızını varsayıp tahmin edebilmelerine rağmen, her meme kanseri farklı ve o kişiye özgüdür.

Meme kanserinin yayılmasını önlemek veya yavaşlatmak için herhangi bir şey yapabilir misiniz?

Herhangi bir kanser türü gibi, sizi daha yüksek risk altına sokabilecek faktörler vardır. Meme kanseri için bunlar arasında sigara içmek, sağlıksız beslenmek, egzersiz yapmamak ve aylık kendi kendine meme muayenesi yapmamak gibi şeyler sayılabilir.  Meme kanseri taraması için yıllık mamogramınızı aldığınızdan emin olmanız da önemlidir.

Diğer risk faktörleri arasında hormon bazlı reçeteler kullanmak, geçmişte kaç çocuk sahibi olmak, yaşlanmak ve hangi yaşta adet görüp menopoza girmek sayılabilir.

Dr. Roesch, “Bazı durumlarda meme kanserini mutlaka önleyemezsiniz, ancak bazen onu yavaşlatabilir, yayılmasını durdurabilir veya tümörün boyutunu azaltabilirsiniz” diyor. “İlaçlarınızı belirtildiği şekilde alarak, tedavileri takip ederek, randevularınıza giderek ve kanser bakımınıza katılarak bunu yapabilirsiniz.”

İlaçlarınızı doğru şekilde almak,  sağlıklı beslenmek, bir egzersiz programına katılmak ve stresi yönetmek sizin kontrolünüzdedir. Bunların tümü,  daha güçlü bir fiziksel bedene ve daha iyi bir zihinsel tutuma katkıda bulunabilir – her ikisi de meme kanseri teşhisiniz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Başa dön tuşu