GÜNDEM

Memura Emekliye ve Asgari Ücretliye Yapılacak Zam Belli Oldu! Yeni Maaşlar Ortaya Çıktı

Milyonlarca SSK, Bağkur ve Memur emeklisinin yanı sıra asgari ücretliler ve memurlar da 2022 Temmuz ayı itibariyle enflasyon artış oranına göre zam uygulamasından yararlandırılmıştı. İlk 6 aylık enflasyon oranları çerçevesinde memur ve memur emeklisine %41,69, SSK ve Bağkur emeklilerine %42,35 oranında zam verilmişti. Asgari ücret ise net 4.253 TL’den 5.500 TL’ye yükseltildi. Şimdi gözler 2023 Ocak ayı itibariyle zamlı memur, emekli maaşları ile asgari ücret miktarına çevrildi. Hesap ortaya çıktı! Yeni maaşlar ne kadar olacak? Memura, emekliye ve asgari ücretliye ne kadar zam yapılacak? Tüm bu soruların yanıtları haberimizde sizlerle…

İçinde bulunduğumuz 2022 yılı içerisinde yükselişine devam eden enflasyon sıkıntısı memur ve emekli maaşlarının yanı sıra asgari ücretin de yılda iki kez artırılmasına neden oldu. Temmuz ayı itibariyle memur ve memur emeklilerine yüzde 41,69 oranında zam yapılırken SSK ve Bağ-Kur emeklileri de yüzde 42,35 oranında zam aldı. Öte yandan en düşük emekli aylığının 3.500 TL’ye yükseltilmesiyle emeklilerin refah seviyesi artırılmaya çalışıldı.

Diğer taraftan Ocak ayından sonra 2023 Ocak ayında yeniden zamlanması beklenen asgari ücrete yıl içerisinde ikinci 6 aylık dönem için bir zam daha verildi. Hükümet, asgari ücretliyi enflasyona ezdirmeyeceğini belirterek Temmuz ayında masaya oturarak asgari ücrete de zam müjdesi verdi. Asgari ücretin Temmuz ayı itibariyle 5.500 TL’ye yükseltilmesinin ardından şimdi milyonlarca kişi gözünü 2023 Ocak ayına çevirdi.

Ocak Ayında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Ocak ayında asgari ücrete yapılacak zam öncesi milyonlarca kişi büyük bir merakla zam oranını ve yeni asgari ücret tuarını araştırıyor.Memur, emekli ve asgari ücretli çalışan maaşlarında hangi oranda zamlar bekleniyor? Bu sorunun yanıtı araştırılıyor.

12 milyonu aşkın emeklinin yanı sıra 5 milyon memur ve 8 milyonun üzerinde asgari ücretli çalışan 2023 Ocak ayı itibariyle yeni zamlı maaşlarına kavuşacak. Zam oranlarının açıklanmasına kısa bir süre kala milyonlarca kişinin beklentisi enflasyonun üzerinde bir zam oranına ulaşmak. 2022 yılının son 6 aylık (Temmuz-Aralık) dönemi için enflasyon verileri netleştiğinde memur ve emekli maaşları ile asgari ücrete yapılacak zam oranı netlik kazanacak. Ancak şimdiden tahminler yapılmaya başlandı.

2023 Ocak ayı itibariyle asgari ücrete enflasyonun üzerinde zam yapılması planlanıyor. Bu çerçevede yeni zam düzenlemesi ile asgari ücretin yıl sonu enflasyon öngörüsü olan %65’in üzerinde zamlanması bekleniyor.

Memur ve Emekli Maaşlarına Zam Yolda

2023 Ocak ayı itibariyle zamlanacak diğer kalemler ise memur ve emekli maaşları olacak. Emekliler için 6 aylık enflasyon artışı tutarında zam müjdesi verilecek. Ancak enflasyon oranının daha da üzerinde bir zam müjdesi verilip verilmeyeceği de merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Memurumuzu ve emeklimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz.” açıklamasının ardından emeklilere enflasyonun da üzerinde bir zam verilebileceği dillendirilmeye başlandı.

Açıklanan Orta Vadeli Program’da belirtilen yılsonu enflasyon beklentisi olan %65’lik oranın daha da üzerinde bir zam müjdesi emeklilere verilebilir. Emeklilere verilen bu zam oranı SSK ve Bağ-kur için geçerli olacak. Memur ve memur emeklilerine de hemen hemen bu oranda bir zam müjdesi verilmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu