GÜNDEM

Merakla bekleniyordu! EYT’de son durum nihayet en net şekilde açıklandı: Kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı formül

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, EYT son dakika gelişmelerini yakından takip ediyor. Merakla beklenen düzenlemede son dakika açıklamaları da peş peşe geliyor. Milyonlarca kişinin heyecanla beklediği EYT son durum haberimizde…

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için düzenlemede artık son rötuşlar yapılıyor. Milyonlarca kişinin sorununu kökten çözecek olan EYT yasası için son sürat çalışmalar sürerken yeni son dakika açıklamaları da gelmeye devam ediyor. Hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı yoğun bir tempo içinde. Bakan Vedat Bilgin, EYT yasası son durum için sürekli olarak kamuoyuna bilgilendirme yapıyor. Bugün yapılacak olan Kabine Toplantısı da EYT düzenlemesi için son derece önemli. Çünkü yasanın son hatları Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak. Peki, EYT yasası son durum ne? EYT ne zaman çıkacak? EYT düzenlemesi ile kim kaç yaşında emekli olacak.

Merakla bekleniyordu! EYT’de son durum nihayet en net şekilde açıklandı: Kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı formül.

Emeklilikte yaşa takılanlar için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde kurulan çalışma grubu çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Eylül gelmesi ile birlikte artık yılsonu yavaş yavaş yaklaşırken çalışmaları da hız verildi. EYT yasası ile ilgili detaylar da yavaş yavaş netleşiyor ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de son durumu kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor. Şu anda emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen vatandaşların en çok merak ettiği soruların başında kaç yılında sigortalı olan EYT’li olacak sorusunun yanıtı yer alıyor. Emeklilikte yaşa takılanlar için son gelişmeleri derledik…

EYT FORMÜLÜNÜN DETAYLARI NETLEŞTİ

EYT yasası ile ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin son yaptığı açıklamada Almanya ve Finlandiya gibi modellerin doğru olmadığını belirterek masada tek formül olduğunu söylemişti. Milyonlarca EYT’linin merakla beklediği o formülün detayları belli oldu. Türkiye modeli olarak da anılan yeni formüle göre EYT düzenlemesinde Erkeklerde 9000 gün sayısı ve 25 yıllık aranırken kadınlarda 7200 gün sayısı ve 20 yıl aranacak.

İLK ETAPTA 1,5 MİLYON KİŞİ FAYDALANACAK

1999 yılı öncesi sigorta girişi olanlar yasa yürürlüğe girer girmez düzenlemeden faydalanmaya başlayacak. EYT yasası kapsamında sadece SSK’lılar değil aynı zamanda bağ kurlularda emekli olma şansını elde edilecek. Şu anda yasanın Ocak ayında yürürlüğe gireceğini kabul edersek ilk etapta 1 milyondan fazla kişi emekli olma şansını elde edilecek. Ancak kademeli olarak her yıl 450000 kişinin de emekliliği gündemde. EYT yazısının Ocak 2023’te yürürlüğe girmesi halinde toplamda emekli olacak kişi sayısının 1,5 milyon kişi olduğu belirtildi.

1 EKİM’DE TBMM GÜNDEMİNE GELEBİLİR

AK Parti MYK toplantısı geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılmıştı. 1 Ekim tarihinde TBMM gündemine gelecek olan ekonomik konuları ele alan toplantıda EYT düzenlemesi ile ilgili son hatlarda konuşuyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu toplantıda da kurmaylarına talimat vererek EYT yasasının hızlandırılmasını istedi. Yani Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda EYT düzenlemesi 1 Ekim’de meclis gündemine gelebilir. Ancak öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde yapılan tüm çalışmalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onay vermesi halinde de EYT düzenlemesi son hatları ile birlikte TBMM onayına sunulacak.

Başa dön tuşu