GENEL

Merkez Bankası faiz kararı açıklandı

Piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası, 2022 yılının onuncu faiz kararını açıkladı ve politika faizi bu ay yüzde 10,5’e indirildi. Bu kararla Merkez Bankası politika faizini 150 baz puan düşürdü. Merkez’in onuncu faiz kararında politika faizi 1,5 puan daha indirilerek yüzde 12’den yüzde 10,5’e düştü.

Merakla beklenen faiz kararı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan yapılan son dakika açıklaması ile duyuruldu. Ekim ayı toplantısı geride kalırken Merkez’in onuncu faiz kararı da açıklandı. Bu ay politika faizi 1,5 puan indirildi ve yüzde 12’den yüzde 10,5’e düştü. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geride bıraktığımız haftalarda katıldığı Genel Kurul’da faiz indiriminin sinyalini vermişti.

FAİZ 1,5 PUAN İNDİRİLDİ

Merkez Bankası, 20 Ekim 2022 Perşembe günü onuncu faiz kararını açıkladı. Merkez, politika faizini 150 baz puan düşürdü. Merkez’in kararıyla bu ay politika faizi 1,5 puan indirildi ve faiz yüzde 12’den yüzde 10,5’e düştü.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SİNYALİ VERMİŞTİ

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu 21. Olağan Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz indiriminin sinyalini vermişti. Erdoğan açıklamasında, ‘Faizi 12’ye kadar düşürdük. Ama yetmez. Benim en büyük düşmanım faizdir. Türkiye, mandacı iktisatçıların eski modellerine itibar etmiyor.’ demişti.

Başa dön tuşu