GÜNDEM

Milyonlar bekliyordu, haber geldi! En düşük emekli maaşına asgari ücret ayarı geliyor

Emekli maaş zammı için müjdeli haber! Milyonlarca kişinin hayali gerçek oldu, en düşük emekli maaşına asgari ücret ayarı geliyor.

Milyonlar bekliyordu, haber geldi! En düşük emekli maaşına asgari ücret ayarı geliyor. Milyonlarca emekliye yeni yılda yapılacak olan oranını merakla takip ediyor. Özellikle en düşük emekli maaşı için belirlenecek sabit rakam emeklilerin gündeminde. Kulislerde ise emekli maaş zammı ile ilgili birçok iddia dolaşıyor. Özellikle emekli maaşlarının asgari ücretle belirlenmesi en çok konuşulan başlıklar arasında yer alıyor. Yeni yılda asgari ücretliye verilecek olan zam bir anlamda emekli maaşlarına da belirleyecek. Peki, en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? 2023 emekli maaş zammı oranı ne kadar olacak?

Milyonlarca kişi nefesini tutmuş yılbaşında yapılacak olan zam oranlarını bekliyor. Emekli maaş zammı, memur zammı, asgari ücret zammı, EYT gibi konular Türkiye’nin gündeminden düşmek bilmiyor. Artık yeni yıl için geri sayım başlarken yeni Maaşlar içinde hesaplamalar yapılıyor. Özellikle en düşük emekli maaşı ile ilgili çok önemli talepler var. Emekliler en düşük emekli maaşının En az asgari ücret düzeyinde olmasını istiyor. Bu konuda polislerden gelen güzel haberler de bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile en düşük emekli maaşı çalışmaları başladı. Özellikle emekli maaşına asgari ücret ayarı detayı dikkat çekti.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN ASGARİ ÜCRET FORMÜLÜ

Emekli zammı başta olmak üzere yeni yılda verilecek olan zam oranlarının belirlenmesinde 3 Kasım tarihinde açıklanacak olan enflasyon rakamları etkili olacak. Şimdiden yeni zamlı maaşlar merak konusu olurken en düşük emekli maaşı ile ilgili yeni iddialar gündeme geldi. Masaya gelen yeni formüle göre, En düşük emekli maaşı asgari ücrete endeksli olacak. Yani asgari ücretin yüzde 60’ı ila ile yüzde 70’i arasında bir oranının en düşük emekli maaşı olarak verilmesi gündemde.

ASGARİ ÜCRETE GÖRE ARTIŞ OLACAK

En düşük emekli maaşının asgari ücrete endekslenmesi halinde bundan sonraki artışlar sabit bir oranda gerçekleşecek. Örneğin asgari ücretin 8250 TL olması durumunda emekli için sabit oran yüzde yetmiş olarak belirlenmesi halinde en düşük emekli maaşı 5775 lira olarak sabitlenecek. Ancak şu anda bu konu sadece çalışma aşamasında kesinleşmiş bir durum bulunmuyor.

EMEKLİLERİN TALEBİ FARKLI

En düşük emekli maaşının Asgari ücretin belli bir Orana endekslenmesi gündemde ancak emeklilerin bu konuda talepleri ise farklı. Emekliler en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyinde olmasını istiyor. En Düşük emekli maaşı son olarak Temmuz ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile 3500 TL yükselmişti. Şu anda asgari ücret ayarında biri emekli maaşı verilmesi durumunda zam öncesi 5500 TL olması gerekiyor.

Başa dön tuşu