GÜNDEM

Milyonlarca Emeklinin ve Memuru Beklediği Haber Nihayet Geldi! Maaşlar değişiyor

Türkiye’de çalışan memur ve emeklilerin uzun zamandır merakla beklediği zam haberi geldi. TÜİK oranları açıkladı.

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine, geçtiğimiz temmuz ayında senenin ilk altı ayı için yüzde 42,35 oranında zam yapılmıştı. Temmuz ayında yapılan zammın üzerinden iki ay gibi bir süre geçti. TÜİK tarafından yüzde 2,28 olarak açıklanan temmuz ayı enflasyon oranı, ağustos ayında enflasyon oranının nasıl açıklanacağı konusunda merak doğurmuştu. TÜİK, merakla beklenen ağustos ayı için enflasyon oranını açıkladı. TÜİK tarafından yapılan açıklama ile birlikte SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin temmuz ve ağustos aylarında oluşan iki aylık olan zam farkı da netlik kazandı. Önümüzdeki eylül, ekim, kasım ve aralık aylarının enflasyon oranları henüz belli değil, bu ayların enflasyon oranlarının belli olmasının ardından, emeklilere yapılması planlanan zam oranının da belli olacağı belirtildi.

EMEKLİ VE MEMUR TEMMUZ AĞUSTOS ZAM ORANI

TÜİK olarak bilinen Türkiye İstatistik Kurumu temmuz ayında duyurduğu enflasyon verilerine göre, Ağustos’ta Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 1,46 artış oranı, yıllık bazda da yüzde 80,21 olduğu açıklandı. TÜFE’deki değişim ise 2022 yılı ağustos ayının, temmuz ayına göre yüzde 1,46, bir sene önceki aralık ayına göre ise yüzde 47,85, iki sene önceki aralık ayına göre yüzde 80,21, 12 aylık ortalamaya göre ise yüzde 54,69 olduğu belirtildi.

Altıncı dönem sözleşmesinde geçtiğimiz yıl imzalanan memur sendikaları ve hükümet sözcülerinin yaptığı anlaşmaya göre, 2022 senesinin ilk altı ayı için yüzde 5 oranında, ikinci altı ay içinse yüzde 7 oranında zam yapılacaktı. Sene sonundaki enflasyon oranının epey yüksek olması nedeniyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memur ve emekliye yıl başında yapılması planlanan yüzde 5 oranındaki zammın, yüzde 7 buçuk olarak yapılmasını belirtmişti. Bunun sonucunda ise memurlar yüzde 30,5 oranında zamlı maaş aldı. Yapılan diğer açıklama ise, en düşük emekli maaşının, 1.500 liradan 2.500 liraya çıktığı üzerine oldu. Yapılan bu zamla birlikte emekli maaşlarına yüzde 66 oranında zam yapıldı.

Enflasyon oranlarının haziran ayında açıklanmasının ardından, memur ve emeklilerin temmuz ayında alacağı zam oranı belli oldu. Yüzde 34,85 memur ve memur emeklileri enflasyon farkı aldı. Toplu sözleşmenin yüzde 7 oranındaki temmuz ayı zam oranı ile toplamda zam oranı yüzde 41,69 oldu. Böylece yapılan zamla en düşük memur maaşı 9.000 liraya, en düşük emekli memur maaşı da 6.000 liraya yükselmiş oldu.

MEMUR VE EMEKLİLERE ZAM MÜJDESİ

3023 yılının ocak ayında, ilk altı ay için yapılacak memur ve emekliye zam oranı yüzde 8 ve üstü enflasyon farkı kadar zam yapılacağı açıklandı. Geçtiğimiz ağustos ayında TÜİK’in açıkladığı enflasyon raporu doğrultusunda, enflasyon ağustos ayında yüzde 1,46 oldu. İki aylık enflasyon ise toplamda yüzde 1,46 oldu. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin önümüzdeki ocak ayı için, maaşlarına yüzde 11,86 oranında zam yapılması planlandı.

Zam oranlarının netlik kazanması için, önümüzdeki eylül, ekim, kasım ve aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte memur ve emekli maaşları oranı netlik kazanacak denildi. 2022 yılı enflasyon oranı Merkez Bankası tarafından yüzde 12,84 olarak tahmin edildiği belirtilip, enflasyon farkına göre hesaplanacağı belirtildi.

Başa dön tuşu