GÜNDEM

Milyonlarca kişi yararlanacak! Geri ödemesiz 3000 TL nakit yardım paketi açıklandı

Aile Bakanlığı yeni destek paketini duyurdu! Başvuru yapan kişilere 3000 TL nakit yardım verilecek. Her ay düzenli olarak hesaplara yatacak.

Milyonlarca kişi yararlanacak! Geri ödemesiz 3000 TL nakit yardım paketi açıklandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yeni yardım paketi duyurusu geldi. Başvuru koşullarını taşıyan ve başvurusunu yapan herkese düzenli olarak aylık 3000 TL sosyal yardım verilecek. Maddi yardım başvurusu için devletten şartlar açıklandı. Her ay yapılacak olan ödemeler PTT aracılığı ile ya da IBAN numarasına yatacak. Sadece anneler bu destek paketinden faydalanacak.

Aile Bakanlığı, annelere verilecek nakit destek ödemeleri ile ilgili son dakika açıklaması yaparak başvuru şartlarını duyurdu. Bakanlık tarafından aranan şartları taşıyan ve başvurusunu yapan annelere 3000 TL nakit destek ödenecek. Karşılıksız verilecek olan nakit destek ödemeleri her ay düzenli olarak hesaplara yatacak. Ödemeler için başvuru yerleri ve başvuru koşulları tek tek açıklandı. Aile Bakanlığı yeni destek paketi ile ilgili tüm detaylar haberimizde…

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Devlet, çalışan annelere sosyal yardım ödemesi vermeye devam ediyor. Çocuğuna bakacak kimsesi bulunmayan ve kreşe göndermek isteyen anneler 2022 yılı için 3 bin TL aylık destekten şartsız olarak faydalanabiliyor. Bu sayede anneler hem ev ekonomisine katkı sağlıyor hem de çalışma hayatına devam ediyor.

ÖDEMELER AYLIK YAPILIYOR

Annelere verilecek 3000 TL destek ödemesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan açıklama geldi. Sigortalı olarak çalışan ve çalışma hayatından kopmak istemeyen annelere devlet her ay düzenli olarak destek veriyor. 0-2 yaş aralığında çocuğu olan anneler başvuru yapmaları durumunda aylık destekten faydalanabiliyor. Özel gereksinimli çocuğu bulunan annelere verilen aylık destek 350 Euro. Her yıl kademeli olarak artırılacak olan destek Avrupa birliği ile ortaklaşa finanse ediliyor. Ayrıca kadın istihdamının desteklenmesi eğitimci ve çocuk bakıcıları da desteklenmesi amacıyla devlet şu anda İstanbul İzmir ve Ankara gibi illerde yaşayanlara bu destek ödemesini sağlıyor.

BAŞVURU ŞARTLARI BELLİ OLDU

SGK’nın İŞKUR ile işbirliğinde yaptığı proje şu anda pilot illerde uygulanıyor. İzmir Ankara İstanbul gibi Büyük şehirlerde başlayan uygulama kapsamında 0-2 yaş çocuğu olan anneler 32 ay boyunca destek ödemesinden yararlanabiliyor. Başvuruları aynı zamanda e-devlet üzerinden de yapılabiliyor. Başvuru yapmak isteyen vatandaşların e-devlet şifreleri ile www.sgkegitimlibakici.org ile www.sgk.org.tr adresleri üzerinden işlem yapmaları gerekiyor. Aile Bakanlığı tarafından projenin başvuru şartları da açıklandı. 3000 TL destek ödemesi için başvuru şartları şöyle;

Başvuru tarihi baz alınarak çocuğun yaşı 0 ila 2 yaş arasında olmalı

SGK kayıtlarına göre anne, doğum izninde olmamalı

Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde ikamet ediyor olmalı

Bu şartları taşıyan herkes yukarıda belirtilen başvuru kanallarından işlemlerini tamamlayabilir.

Başa dön tuşu