Haber Detayı
20 Mart 2017 - Pazartesi 07:46
 
NEVRUZ, TÜRK KÜLTÜRÜNÜN AYRILMAZ BİR ÖGESİDİR..
Nevruz, tabiatın adeta derin uykusundan uyandığı, insanların doğadaki değişiklikleri htiği önemli bir gündür. Türk dünyası, Nevruz kutlamalarında dostluk, kardeşlik, barış ve sevgi gibi insanı mutlu kılan ve kuşaktan kuşağa aktarılan değerleriyle baharı karşılamaktadır.
SİYASET Haberi
NEVRUZ, TÜRK KÜLTÜRÜNÜN AYRILMAZ BİR ÖGESİDİR..

Anadolu'da, Orta Asya'da, Kafkaslar'da ve Ortadoğu'da yüzyıllardır coşkuyla kutlanan Nevruz, Türk kültürünün ayrılmaz bir ögesi olarak günümüze kadar ulaşmış, kardeş ülke ve topluluklarla aramızdaki tarihsel ve kültürel bağların seçkin bir örneğini oluşturmuştur.

 

Kardeş ülke can Azerbaycan, bu önemli günü önemsemekte, hatta milli bir gün olarak kutlamaktadır. Nevruz ayrıca UNESCO tarafından 2009 yılında "Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi" ne alınmış, Nevruz günü Birleşmiş Milletler tarafından “Uluslararası Nevruz Günü” olarak ilan edilmiştir.

 

İlkbaharın gelişi dolayısıyla düzenlenen kültürel etkinlikler, toplumlarda barış kültürünün yeşermesine katkıda bulunmakta, sevgi, saygı ve hoşgörünün toplum yaşamındaki vazgeçilemez önemini anımsatmaktadır.

 

Her toplumda ayrı bir yeri vardır. Bazı toplumlar Allah’ın Dünya’yı yarattığı gün olarak kabul eder, bazıları ise insanoğlunun ilk yaratıldığı gün.

 

İnsanoğluna, tabiatın uykudan uyanması ile ayrı bir moral verip ve sevindiren bu günün ülkemize ve dünyamıza huzur, mutluluk, bereket ve barış getirmesini dilerim.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: NEVRUZ,, TÜRK, KÜLTÜRÜNÜN, AYRILMAZ, BİR, ÖGESİDİR..,
Yorumlar
Haber Yazılımı