GENEL

Nihayet belli oldu! Bu kişilerin banka hesaplarına 5.000, 7500, 10.000 TL eğitim yardımı yatırılacak

Çalışma Bakanlığı eğitim yardımı verecek. Ödemelerle ilgili son açıklama yapıldı. 136 milyon liralık bütçe ayrıldı. Bu kişilerin hesaplarına 5000, 7500, 10.000 TL eğitim öğretim yardımı geçecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından eğitim yardımı müjdesi geldi. Şehit çocukları ile Harp ve vazife malullerinin çocuklarına bakanlıktan binlerce lira eğitim yardımı verilecek. 2020-2023 eğitim öğretim yılı için ayrılan bütçe 136 milyon lira oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bugün son dakika açıklamaları yaparak eğitim yardımından faydalanacak olan grubu duyurdu. Çalışma Bakanlığı eğitim öğretim yardımı ile ilgili merak edilenler haberimizde…

Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile Şehit, Harp ve vazife malulü çocuklarına eğitim yardımı ödenecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesinden karşılanacak olan ödemelerde 2020-2023 eğitim öğretim yılına ait yardım miktarları belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı verilecek olan eğitim öğretim yardımı ile ilgili son dakika açıklamalarda bulundu Peki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ne kadar eğitim yardımı verecek? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Eğitim yardımından kimler faydalanacak?

BAKANLIK 136 MİLYON LİRA BÜTÇE AYIRDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2020-2023 eğitim öğretim döneminde şehit ve vazife malullerinin çocukları için 136 milyon liralık eğitim öğretim yardımı bütçesi ayrıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bu konuda bütçe dağılımını da sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklama ile duyurdu. Bakan Bilgin’in açıklamasına göre kişi başı yıllık İlköğretim için 5.000 lira, lise için 7506 lira Yükseköğretim için ise 10 bin lira ödeme yapılacağını bildirdi.

KİMLER FAYDALANABİLECEK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılacak olan eğitim öğretim yardımı ödemelerinde başvuru yapabilecek kişilerden aranan şartlar da belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, eğitim öğretim durumları Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim kurulu kayıtlarından tespit edilen öğrencilere müracaat şartına gerek olmadan ödeme yapılacağını bildirdi. Ödemeden 19451 öğrencinin faydalanması beklenirken Öğrenim seviyeleri tespit edilemeyenler için eğitim ve öğretim yardımlarının eğitim öğretim yılı içinde müracaat etmeleri durumunda verileceği bildirildi.

BANKA HESAPLARINA YATACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamada eğitim ve öğretim yardımı ödemelerinin aylık alan hak sahiplerine banka hesapları aracılığı ile yapılacağını bildirdi. Ödemeler aylığını Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Akbank, Burganbank, Fibabanka, Garanti Bankası, Ing Bank, İş Bankası, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Finansbank, Türkiye Finans Katılım Bankası Şubesinden alanlar için doğrudan yapılacak. Ancak başka bir bankadan aylık alanlar ödemelerini Ziraat Bankası’ndan alabilecek. Hak sahipleri ya da yasal temsilcileri kimlik numaraları ile birlikte Ziraat Bankası’na müracaat ederek ödemeden yararlanabilecek.

BAKAN BİLGİN SOSYAL MEDYA HESABINDAN AÇIKLADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat’ı bilginin konu ile ilgili sosyal medya hesabından detaylı bir açıklama paylaştı. Bakan Vedat Bilgin açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin “Aziz şehitlerimizin çocukları ile harp/vazife malullerimizin kendilerinin ve çocuklarının 2022-2023 eğitim yardımı ödemelerini bugün yapıyoruz. Bu kapsamda; ilköğretim için 5.004 TL, ortaöğretim için 7.506 TL, yükseköğretim için 10.008 TL eğitim ve öğretim yardımı ödeyeceğiz”.

Başa dön tuşu