SİYASET

Obeziteyi teşvik eden TV reklamları kontrol altına alınmalı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tüketici Kanun Teklifinin görüşüldüğü Sanayi ve Ticaret Komisyonu Toplantısında söz olarak obeziteye teşvik eden ürünlerin TV’lerde yayınlanan reklamlarının kontrol altına alınması ve reklamların, çocukların TV izlemediği saatlerde yayınlanması gerektiğini söyledi. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabi Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Toplantısında, Tüketici Kanun Teklifiyle ilgili görüşlerin yapıldığı sırada söz alarak, yanıltıcı reklamlar ve sağlığa zararlı olabilecek ürünlerin reklamlarının yayın saatleriyle ilgili eleştiri ve önerilerde bulundu. 

 

CHP Niğde Milletvekili Gürer, dünyanın çoğu ülkesinde belli saatlerde reklamların içeriğiyle ilgili kararlar ve uygulamalar olduğunu belirterek, “Örneğin, obeziteyi teşvik eden ürünlerin televizyonlarda en azından çocukların izlediği saatlerde yayınına izin verilmiyor” dedi. 

“Çocukların sokakta yemek yememesini” öğütleyen bir kültüre sahip olduğumuza dikkat çeken Gürer, “TV’lerde akşam, çocuğun izleme saati içinde öyle bir sunum yapılıyor ki o çocuğun onu canının çekmemesi olası değil. E, o zaman tüketim toplumunu sömüren bir anlayış reklamlarda işliyor. Bu reklam uygulamalarının saat yirmi dörtten sonraya sarkıtılması ve bu anlamda reklamların kontrol altına alınması gerekir” dedi. 

ŞİFALİ BİTKİ REKLAMLARI DENETİME TABİ TUTULMALI 

TV reklamlarında taklit ve tağşiş ürünlerini reklamlarının ve satışlarının yapıldığına vurgu yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Şifalı bitki adı altında içeriğinin ne olduğu belli olmayan ürünlerinde Tv de satışı yapılıyor, daha sonra bunlarla ilgili işlemlere geçiliyor, RTÜK uygulama yapıyor ya da ceza veriliyor ama o işle ilgili o kişi  o parayı kazandığı için firmasının adını değiştiriyor, o anlamda da alan alacağını alıyor, zarara uğrayan zarara uğruyor. Onun için gıdayla ilgili reklamların bir ön denetimi yapılmalı ve bu ön denetimden sonra reklam yapılmalı” diye konuştu. Gürer bir bal tanıtımı yapılacaksa taklit ve tağşiş yönünden denetim sonrası izin verilmelidir” diye konuştu.

 

TEMİNAT.GÜVENCE BEDELİ FAİZ İŞLEMELİ 

 

 

CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, tüketici koruma amaçlı teminat,güvence gibi zorunlu ödemelerinde iadesinde para pul olarak iade edildiğine de dikkat çekti.Gürer“Bununla ilgili bir düzenleme hassasiyeti gerekiyor. Keza vatandaş teminat, güvence bedeli, abone bedeli yatırıyor, bu yatırdığı abone bedelini yıllar sonra almaya gidiyor, yatırdığı para 60 lira, aldığı para 60 lira. O günkü değeri, aldığı günkü değeriyle en azından devletin belirlediği faiz üzerinden artırımı yapılmalı. Adamın 60 lirası gittiği zaman da o faiz üzerinden o parayı alabilmeli yani  şirket  o para üstünden para kazanıyor. Bazı bankalarda da -ilginçtir- vadeli para yatırıyorsunuz, o para bittiği hâlde gidip siz yeni faiz üzerinden uygulama talep etmezseniz eski faiz üzerinden devam ediyor ve banka kazanıyor” şeklinde konuştu.

BANKALAR DA TÜKETİCİYİ EZDİRİYOR 

Türkiye’nin en çok kazanan kuruluşlarının bankalar olduğuna da değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Peki, bankalara para yatıran aynı kazanca sahip oluyor mu? Olmuyor çünkü bankalar kâr ettiği hâlde yalnızca enflasyon karşısında vatandaş korunuyor. O zaman o vadesi sona eren paranın da güncel faiz üzerinden işleme alınması gerekir. Bu anlamda da tüketici korunmuyor, tüketicinin burada da bir mağduriyeti sürüp gidiyor” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu