GÜNDEM

Ocak 2023 zamlı maaş tablosu ortaya çıktı! Yüzde 67 artış olacak, ek iyileştirme ile en düşük maaş 10 bin 831 TL olacak

2023 Ocak zammı ortaya çıkıyor. Memur ve emekli yüzde 67 zam alacak, aile yardımı ve ek iyileştirme de verilecek. En düşük maaş belli oldu.

Ocak 2023 zamlı maaş tablosu ortaya çıktı! Yüzde 67 artış olacak, ek iyileştirme ile en düşük maaş 10 bin 831 TL olacak. Ocak zammı milyonlarca memur, emekli ve asgari ücretli tarafından merakla bekleniyor. Yavaş yavaş zam oranları da ortaya çıkıyor. Merkez Bankası yılsonu Piyasa Beklenti Anketi’ne göre yılsonunda birçok kişinin maaşına yapılacak zam oranı belli oldu. Ayrıca ek iyileştirmelerle beraber maaşlar Vatandaşı tatmin edecek duruma gelecek. Memur maaşları için düşünülen en düşük rakam 10.831 TL olurken emeklinin en düşük maaşı ise 5524 TL olacak. Aynı zamanda memurlar maaşa ek olarak aile yardımı alacak. İşte emekli ve memur 2023 yeni zamlı maaş tablosu…

Milyonlarca memur emekli ve asgari ücretli yılbaşında maaşlarına gelecek olan zamları merak ediyor ve araştırıyor. Emekli ve memur Ocak zammı için yavaş yavaş rakamlar netleşmeye başladı. Özellikle Merkez Bankası piyasa katılımcı anketi bu konuda analiz açısından iyi bir veri haline dönüştü. Merkez Bankası Yılsonu Beklenti Anketi’ne göre enflasyon yıllık 67.78 olacak. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri bu durumda %17.86 zam alacak memur ve memur emeklisi ise %18.96 maaş artışı görecek. Peki, tahminlere göre Ocak 2023 zammı kime nasıl yansıyacak? Yeni zamlı maaş tablosu ile ilgili merak edilen her şey haberimizde…

OCAKTA MEMURA ÇİFTE ZAM GELİYOR

Milyonlarca memura Ocak ayı için müjdeli haber geldi. 2022 yıl sonra enflasyon tahmini doğru çıkarsa memurlar %18.96 zam alacak. Ayrıca memurlar yılsonunda ek iyileştirme oranından da faydalanacak. Yani milyonlarca memur yeni yıla Çifte maaş ile birlikte başlayacak. Enflasyon verileri tamamen netleştikten sonra gerçek zam oranı çıkacak. Ancak memurların alacağı ilk zam %8 toplu sözleşme zamlı olacak. Buna ek olarak enflasyon farkı hesaplara yansıyacak. Aynı zamanda aile yardımı ile ek iyileştirme yapılması planlanıyor. Yapılacak olan tüm iyileştirmeler sonunda en düşük memur maaşının 10 bin 831 TL olması bekleniyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI DA BELLİ OLDU

Memur maaşı gibi emekli maaşı da yılbaşından itibaren değişecek. Emeklilere yılbaşında yapılacak olan zamla birlikte alacakları toplam maaşın en az 5500 TL’nin üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Aynı şekilde Türkiye aile destek paketi programı ile emeklilerde desteklenecek.

MEMURA AİLE YARDIMI VERİLECEK

Memur maaşlarına ocakta yapılacak olan zamla birlikte maaş katsayısı artacak. Bu durumda aile yardımı da artış gösterecek. Memur maaşlarında artışın %18.96 olması beklenirken çalışmayan eş için yapılan ödeme ayda 902,0 5 TL’ye kadar yükselecek. Ayrıca Ocak ayında toplu artış sözleşme ikramiyelerine de yansıyacak. Yani memur ve memur emeklisinin Ocak ayı kazanımı bir hayli yüksek olacak.

Başa dön tuşu