GENEL

Okulların dört güne inmesi gündemde! Haftada dört gün okula gidilecek

Avrupa’da iş dünyasının ardından eğitimde de sürenin haftada dört gün olması gündemde. Haftada dört gün çalışma sonrasında eğitim için de yeni bir düzenleme iddiası gündeme geldi. Bilindiği gibi Avrupa’da haftada dört günlük çalışma sistemi denemeye alındı. Tasarruf planları doğrultusunda eğitim-öğretimin de haftada dört güne indirilmesi hedefleniyor.

Tüm dünyada etkili olan koronavirüs salgınıyla birlikte uzaktan çalışma ve hibrit iş modelleri hayata geçirilmişti. Salgından korunmak için ortaya konulan bu çalışma modelleri ile Avrupa’da haftada dört gün çalışma modeli gündeme gelmeye başlamıştı. Haftada dört gün çalışma modeli bazı ülkeler tarafından denenmeye başlanırken eğitim-öğretimin de dört güne indirilmesi tartışmaları başladı.

HAFTADA 4 GÜNLÜK ÇALIŞMA SİSTEMİ DENENİYOR

Koronavirüs salgınıyla birlikte uzaktan çalışma ve hibrit iş modelleri yaygınlaştı. Avrupa2da haftada dört gün çalışma modeli ile ilgili tartışmalar son dönemde daha da artarken özellikle yaşanan enerji krizi sonrasında çok sayıda şirket tarafından haftada 4 gün çalışma modeline geçilebileceğinin sinyalleri verilmeye başlanmıştı. Bu sistem sayesinde daha fazla tasarruf sağlanabileceği yorumları yapılmıştı. Tüm bu tartışmaların ardından Avrupa’da iş dünyası haftada 4 günlük çalışma modelini denemeye başladı.

OKULLARIN DA 4 GÜNE İNMESİ GÜNDEMDE

Yaşanan enerji krizi ile birlikte çok sayıda tasarruf önlemleri uygulamaya alınırken bazı Avrupa ülkeleri ise verilen bütçeleri yetersiz buldu. Tüm bu tartışmaların yanı sıra okulların da haftada 4 güne indirilmesi sistemi gündeme geldi. Eğitimcilerin birçoğunun okullarda haftada 4 gün eğitim sistemini desteklediği aktarıldı.

VELİLER HAFTADA 4 GÜN EĞİTİME KARŞI

Avrupa’da eğitim-öğretimin haftada dört güne indirilmesi tartışmaları devam ederken İngiliz basını, gündeme gelen bu tartışmaların özellikle velilerden çok tepki aldığını belirten bir yazıya yer verdi. Çok sayıda velinin bu sistemi ‘ihanet’ olarak gördüğü aktarılırken bu kararın çocukların eğtimi üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabileceği yorumları yapıldı.

Başa dön tuşu