Haber Detayı
10 Haziran 2021 - Perşembe 12:35
 
Özgünen’in Adı, ÇÜ Tıp Fakültesinde Bulunan 4 Nolu Amfiye Verildi
Geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan merhum Prof. Dr. Tuncay Özgünen’in adı, görev yaptığı Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde bulunan 4 nolu amfiye verildi.
ÜNİVERSİTE Haberi
Özgünen’in Adı, ÇÜ Tıp Fakültesinde Bulunan 4 Nolu Amfiye Verildi

Geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan merhum Prof. Dr. Tuncay Özgünen’in adı, görev yaptığı Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde bulunan 4 nolu amfiye verildi. Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, “Üniversite yıllarımızda akademik katkılarının yanında, renkli kişiliğiyle hayatımıza kattığı güzellikler için rahmetli hocamıza şükran duyuyoruz.” dedi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Merkez Laboratuvarı, Fizyoloji ve Biyofizik Anabilim Dalları, Üreme ve Gelişme Fizyolojisi, Spor Fizyolojisi ve Nörofizyoloji Bilim Dallarının kuruluşlarında aktif rol alan merhum Prof. Dr. Tuncay Özgünen’in adının 4 nolu amfiye verilmesi nedeniyle tören düzenlendi. Törene Prof. Dr. Meryem Tuncel, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İlter Ünlükaplan, Prof. Dr. Süha Berberoğlu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Gümürdülü, Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Murat Gündüz, akademisyenler ve merhum Prof. Dr. Özgünen’in eşi Prof. Dr. Fatma Tuncay Özgünen ile oğlu Doç. Dr. Kerem Tuncay Özgünen katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup istiklal Marşı’nın okunduğu tören, Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kerem Tuncay Özgünen tarafından merhum Prof. Dr. Tuncay Özgünen’in biyografisinin okunmasıyla başladı.

“Bir Akademisyenin En Önemli Eseri Arkasında Bıraktığı Yetişmiş İnsanlardır”

Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel burada yaptığı konuşmada, hayatının önemli bir bölümünü Çukurova Üniversitesine adayan, aktif görevi süresince birçok bilim dalı ve laboratuvarın kurulmasında görev alan, Tıp Fakültesi Dekanlığı yapan, Sivil Toplum kuruluşlarının başkanlığını yürüten merhum Prof. Dr. Özgünen’in sadece Çukurova Üniversitesi öğrencilerine değil, çalışmalarıyla Türkiye’nin her yerindeki tıp alanında çalışan araştırmacılara katkı verdiğini ifade etti.

Bir akademisyenin zamana karşı en önemli eserinin arkasında bıraktığı yetişmiş insanlar olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Tuncel, “Tuncay Hocamız nezdinde tüm kurucu hocalarımızdan aldığımız emaneti yükseklere taşıma çabamıza fakülte olarak devam ediyor ve geleceği şekillendirip, geliştirme görevindeki nöbetimizi, bizlerden sonra gelen genç meslektaşlarımıza devredecek olmanın sorumluluğu ile sürdürüyoruz.” dedi.

“Uluslararasılaşma, Eğitim ve Araştırmada Türkiye’nin En İddialı Tıp Fakültesi Olma Hedefindeyiz”

Cumhuriyetin ve Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün belirlediği temel değerlere bağlı akademik kadrosunu başarılı genç akademisyenlerle zenginleştirmiş ve fiziki altyapısını yeni tesisleriyle tamamlamış, uluslararasılaşma, eğitim ve araştırmada Türkiye’nin en iddialı Tıp Fakültesi olma hedefleri bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Tuncel, bu iddiadaki en büyük motivasyonun ve gücün ‘dayanışma’ olduğunu söyledi.

Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, “Kariyerinde belirli bir düzeye gelen insanlar başarılarını ya da yaptıklarını anlatmaya başlarken ilk önce mutlaka kendilerini yönlendiren, yetiştiren kişilere atıfta bulunur ve onlarla gurur duyarlar. Bizlerde her zaman Tuncay Hocamız ve diğer tüm kurucu hocalarımızın öğrencisi olmaktan gurur duyuyoruz. Tuncay Hocamız ve yitirdiğimiz tüm değerli hocalarımızı rahmetle ve sevgiyle anıyor, Tuncay Hocamızın kıymetli ailesine sağlıklı huzurlu, uzun bir ömür diliyorum. Bu amfide Tuncay Hocamızın bıraktığı izler üzerinden yürüyecek gençler yetişmesini diliyorum.” şeklinde konuştu.

ÇÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Gümürdülü de, Prof. Dr. Özgünen’in yazdığı makaleler ve kitaplarla izler bırakan bir bilim insanın olmanın yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında da aktif rol aldığını söyledi. Prof. Dr. Gümürdülü, “Fakültemize akademik ve idari pek çok katkı sunan değerli hocamız Prof. Dr. Tuncay Özgünen’in adını yaşatmaktan büyük onur duyuyoruz. Saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şeref Erdoğan ise, Prof. Dr. Özgünen’in akademik yaşamından söz etti. Prof. Dr. Özgünen’in olayları çok boyutlu değerlendiren, geniş vizyona sahip bir akademisyen olduğunu bildiren Prof. Dr. Erdoğan, Prof. Dr. Özgünen’in isminin yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması adına emek veren Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel ve Dekan Prof. Dr. Derya Gümürdülü olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Konuşmaların ardından tören, katılımcı akademisyenlerin Prof. Dr. Özgünen’e ait anılarından söz etmesiyle sona erdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özgünen’in, Adı,, ÇÜ, Tıp, Fakültesinde, Bulunan, 4, Nolu, Amfiye, Verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı