GÜNDEM

Perşembe günü hesaplara 3 bin 340 TL ödeme yatacak! Dar gelirli, yardıma ve bakıma muhtaç herkes hemen baksın! Bu ödemeyi aylık alabilirsiniz

Dar gelirli ve yardıma muhtaç kişilere bakanlıktan karşılıksız ödeme var! Perşembe günü 3340 TL yardım ödemesi yatacak. Başvurular devam ediyor, düzenli olarak alabilirsiniz.

Sosyal yardım imkanları dar gelirli ve ihtiyaç sahibi aileler için hız kesmeden devam ediyor. Yardıma muhtaç olan herkes devletin güvenli kollarına kendisini bırakarak destek alabiliyor. Devletin en önemli yardım kurumları arasında yer alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, düzenli olarak yapılan sosyal yardım ödemeleri ile ilgili bugün yeni bir duyuru daha yayınladı. Perşembe gününden itibaren bakıma muhtaç vatandaşların hesaplarına 3340 TL ödeme yatacak. Evde bakım maaşı olarak bilinen bu destek ödemeleri ne başvurular ise hala sürüyor. Başvuru yapan ve muhtaçlık durumunun belgeleyen vatandaşlar her ay düzenli olarak yardım alabiliyor.

Evde bakıma muhtaç olan hasta yaşlı ve engelli vatandaşlar için Devletin her ay düzenli olarak maaş ödemesi bulunuyor. Hala bu ödemelerden haberdar olmayan çok sayıda vatandaş var. Evde bakım maaşı olarak bilinen bu ödemeler sadece bakıma muhtaç kişilerin yakınlarına veriliyor. Ancak ödemelerin amacı bakıma muhtaç kişilerin ihtiyaçlarını asgari düzeyde karşılayabilmek. Evde bakım maaşı alabilmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından aranan kriterlere uygun olmak gerekiyor. Bu kriterler bakanlık tarafından resmi internet sitesi üzerinden paylaşıldı. Peki, kimler evde bakım maaşı alabilir? 2022 Eylül ayı evde bakım maaşı ne zaman yatacak? Evde bakım maaşı yatan iller listesi yayınlandı mı?

EVDE BAKIM MAAŞI KİMLERE VERİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden her ay düzenli olarak ödenen evde bakım maaşı, bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli kişilerin ailelerine sağlanıyor. Ancak evde bakım maaşının amacının bakıma muhtaç kişinin ihtiyaçlarının ad verilir düzeyde karşılanması olduğunu unutmamak gerekiyor. Yani dolaylı yoldan da olsa bakıma muhtaç kişilere ödeniyor.

2022 EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR?

Evde bakım parası ödemeleri her altı ayda bir enflasyon oranları doğrultusunda zamlanıyor. 2022 yılında devlet tarafından ödenen evde bakım maaşı 3340 TL oldu. Evde bakım parası ödemelerine 2023 Ocak ayından itibaren yeniden zam yapılacak. Enflasyon verileri doğrultusunda evde bakım maaşı tekrar belirlenecek.

2022 EYLÜL AYI EVDE BAKIM MAAŞI NE ZAMAN ÖDENECEK?

2022 Eylül ayı evde bakım maaşı ödeme tarihleri de vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. Eylül evde bakım parası ödemeleri 15 Eylül tarihinde başlayacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 15 Eylül tarihinden itibaren evde bakım maaşı yatan iller listesi yayınlanacak. Çünkü evde bakım maaşı Her gün farklı illerde ödeniyor ve ay sonuna kadar ödemeler tamamlanıyor.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Evde bakım maaşı alabilmek için ilk başvuru şartı evde bakıma muhtaç bir yakınınıza bakıyor olmanız. Bunun yanında ise evde bakım maaşı alabilmek için hane içinde kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, bakıma muhtaç kişinin durumunu sağlık raporu ile belgelemek de aranan diğer şartlar arasında yer alıyor.

EVDE BAKIM PARASI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Evde bakım maaşı almak isteyenler gerekli belgeleri ve kriterleri taşıdıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilir. Gerekli belgeleri öğrenmek için yine bu kurumları ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu