YAŞAM

Popülaritesi her geçen gün artıyor! İşte brokolinin faydaları

Pişirmesi kolay ve yemesi güzel olan brokoli, birçok insan için hızlı bir şekilde menüye popüler bir ek haline geliyor. Beslenme uzmanı Lovneet Batra, “Bu turpgillerden oluşan sebze besin, lif ve protein açısından zengindir ve hazırlanması oldukça çok yönlüdür.

Çiğ veya buharda yiyebilir, çeşitli yemeklere malzeme olarak katabilir veya çıtır bir atıştırmalık olarak kavrulmasını sağlayabilirsiniz.” Bu parlak yeşil sebzeye daha yakından bakmamıza yardımcı oluyor ve neden onun bir beslenme gücü merkezi olarak bilindiğini anlıyoruz.

Brokoli Antioksidanlar Açısından Zengindir

Antioksidanlar, dokuları ve organları belirli kronik hastalıklardan veya dış ortamlara maruz kalmaktan koruyan vücut hücrelerindeki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Enflamasyon bazen kanserli büyümenin başlaması için tetikleyici nokta olabilir. Araştırmalar brokolide bulunan antioksidanların kanser riskini potansiyel olarak azaltabileceğini gösteriyor.

Brokoli Mükemmel Bir Vitamin Kaynağıdır

Araştırmalar, bir fincan brokolinin bütün bir portakal kadar C vitamini içerdiğini gösteriyor! C vitamini, vücutta iyileşmeyi teşvik etmede hayati bir rol oynar. Sağlıklı cilt ve kemikler için gerekli olan kolajen üretimine yardımcı olur. C vitamini aynı zamanda bir bağışıklık güçlendiricidir ve yaygın enfeksiyonlardan hızla iyileşmenizi sağlar. Brokoli ayrıca A, D, E ve K vitaminleri ve B12, B6, niasin ve riboflavin gibi kemik ve kas gücünü artırmaya, osteoporozu önlemeye ve artrit nedeniyle ağrı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olan bir dizi B vitamini bileşiği bakımından da zengindir.

Brokoli Mineraller İçerir

Kalsiyum, demir, fosfor ve çinko açısından zengin olan brokoli, vücudun iyi çalışmasını sağlamak için birlikte çalışan mineral ve iyonların hazinesidir. Bir fincan brokoli, bir kişinin günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık %5’ini karşılar. Kan üretimini iyileştirmekten ve hemoglobin seviyelerini korumaktan kemikleri güçlü tutmaya kadar brokoli genel sağlık için harikadır.

Brokoli Diyabet Riskini Azaltır

Bilimsel araştırmalar, brokoli yemenin, içindeki sülforafan adı verilen bir bileşik nedeniyle, tip 2 diyabetli kişilerin şeker seviyelerini kontrol etmelerine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu, insülin direncini tersine çevirmeye yardımcı olur ve şeker emilim hızını yavaşlatarak daha uzun bir süre boyunca stabil bir glikoz kaynağı sağlar.

Brokoli Kalp İçin Sağlıklıdır

İyi HDL kolesterolü artırırken kötü LDL kolesterolü ve trigliseritleri düşürmeye yardımcı olur. Brokolide bulunan antioksidanların genel kalp krizi riskini azalttığı gösterilmiştir. Brokoli gibi yüksek lifli yiyecekler zaten sağlıklı bir kardiyovasküler sistemle bağlantılıdır.

Brokoli Sindirimi İyileştirir

Brokoli, sindirimi destekleyen ve bağırsaklarımızdaki sağlıklı bakteriler için bir yakıt kaynağı sağlayan çok miktarda lif içerir. Bağırsak hareketlerini düzenli tutar ve sizi daha uzun süre tok tutar, bu da kilo vermenize yardımcı olabilir.

Brokoli Yaşlanma Karşıtı Özelliğe Sahiptir

Yaşlanma süreci, yıllar geçtikçe oksidatif stres ve azalan metabolik fonksiyon ile aşamalı olarak bağlantılıdır. Yaşlanma kaçınılmaz olsa da, beslenme seçimlerimiz doğrudan gen ekspresyonunu etkiler ve bu biyokimyasal süreci yavaşlatma kapasitesine sahiptir. Brokolide bulunan biyoaktif bileşikler, zihinsel gerilemeyi yavaşlatabilir ve beyin sağlığını ve uygun sinir dokusu işlevini destekleyebilir.

Sonuç olarak Batra, sağlığın anahtarının ılımlılık olduğunu söylüyor. Turpgillerden sebzelerin iyot emilimini engellediği bilinmektedir. Bu nedenle, diyetteki iyot eksikliğinden kaynaklanan yetersiz tiroidi olan kişiler için aşırı brokoli yemek durumlarını kötüleştirebilir. İrritabl bağırsakları olan insanlar, aynı zamanda, sindirimi zorlaştıran ve şişkinliğe yol açan zengin lifleri bulabilirler” diye uyarıyor. Ek ipuçlarını paylaşarak, “Brokoli’yi buharda pişirmek genellikle besinlerini korumanın en iyi yoludur. Brokoli satın alırken sıkı ve sıkı, rengi koyu yeşil olan parçaları tercih edin. Gevşek parçalardan, sararmaktan veya solmaktan kaçının.”

Başa dön tuşu