GÜNDEM

PTT’den 3 çocuğu olanlara karşılıksız 1300 TL nakit yardım veriliyor! Başvurular e-Devlet’ten yapılıyor, TC kimlik kartı ile gitmek yetiyor

PTT aracılığı ile karşılıksız yardım veriliyor. 3 çocuğu olanlar bu yardım için başvuru yapabiliyor. TC kimlik kartı ile PTT şubelerine giderek ya da e-Devlet’ten başvuru yapılabiliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal devlet olmanın yükümlülükleri gereğince yardıma muhtaç ve dar gelirli vatandaşlara başvuru yapmaları karşılığında yardım veriyor. Çocuk yardım parası da bakanlık tarafından sağlanan ödemelerden sadece bir tanesi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine ya da e-Devlet’e aracılığı ile başvuru yapan aileler 3 çocuk için yardım parası alabiliyor. Doğum yapan anneler bu yardım parasından faydalanabiliyor babalar alamıyor. Başvuru şartları bakanlık tarafından resmi internet sitesi üzerinden ilan edildi. Çocuk parası yardımı almak isteyenlerin bu şartlar doğrultusunda başvuru işlemlerinin tamamlanması gerekiyor. Yardım ödemesi 3 çocuğa kadar veriliyor.

Devlet, çocuklu olan ve dar gelirli ailelerin elinden tutmaya devam ediyor. Devletten çocuklu ailelere çocuk sayısına göre sosyal yardım imkanı sağlanıyor. 3 çocuğa kadar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile çocuk yardım parası almak mümkün. Çocuk yardım parası ödemeleri PTT üzerinden yapılıyor. Ancak ödeme almak için annelerin başvuru yapması gerekiyor babalara ödeme yapılmıyor. Ayrıca çocuk yardım parası için bazı başvuru şartları da bulunuyor. Ödemeler 1. çocuk, 2. çocuk ve 3. çocuk için farklılık gösteriyor. Doğum yardımı olarak da bilinen bu yardımlardan faydalanmak isteyenlerin şartları iyice okuduktan sonra TC kimlik kartı ile PTT şubelerine gitmeleri gerekiyor. Aynı zamanda annenin TC kimlik kartına ek olarak çocuğun kimlik kartı da isteniyor.

3 ÇOCUK İÇİN KARŞILIKSIZ YARDIM VERİLİYOR

Yeni doğan çocuğu bulunan aileler başvuru işlemlerini e-devlet aracılığı ile ya da doğrudan PTT şubelerinden T.C. kimlik kartları ile birlikte yapabiliyor. Sadece 3 çocuğa kadar sosyal yardım ödemesi veriliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre bir çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve 3 çocuk için 600 TL sosyal yardım parası ödeniyor. Doğum yardımı ödemeleri sadece anneler için yapılırken babaların başvuruları kabul edilmiyor. Bu ödemeler çalışan çalışmayan tüm annelere veriliyor yani doğum yardımı parası için çalışma şartı aranmıyor.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Devlet, doğum yapan çalışan çalışmayan tüm annelere sosyal yardım imkanı veriyor. Doğum yardımı parası almak için çocuğun t.c. kimlik kartının çıkmış olması yani nüfus kaydına işlenmiş olması gerekiyor. Kayıt işlemi başarıyla sonuçlandıktan sonra annelerin Doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurması şartı aranıyor. Dilekçeyi sadece anne doldurabiliyor ve elektronik ortamda yani e-devlet aracılığı ile gönderim yapabiliyor. Ayrıca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine de başvuru yapmak mümkün. Yurtdışında yaşayan ve bu yardımdan faydalanmak İsteyenler ise başvurularını konsolosluk ve büyükelçilikler aracılığı ile yapabiliyor.

PTT ÇOCUK YARDIMI PARASI BAŞVURU ŞARTLARI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile ödenen PTT çocuk yardımı başvuru şartları arasında gelir kriteri ya da çalışma şartı bulunmuyor. Yani doğum yardımı almak için çalışıyor olmanız ya da yardıma muhtaç olmanız gerekmiyor. Burada aranan şart doğumun canlı olarak gerçekleşmesi oluyor. Aynı zamanda Doğum yardımı parası devlet tarafından sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ödeniyor. 2015 yılından sonra gerçekleşen doğumlar için geçerli olan ödemelerde çocuğun T.C. kimlik kartının da çıkartılmış olması gerekiyor.

Başa dön tuşu