GÜNDEM

PTT’den herkese 220 TL yardım ödenecek! Faturasını ve kimliğini alan hemen gitsin

Dar gelirliye devletten yeni destek. Faturasını ve kimliğini alıp PTT’ye gidene 220 TL fatura yardımı ödemesi verilecek. Başvurular sürüyor, acele edin.

PTT’den herkese 220 TL yardım ödenecek! Faturasını ve kimliğini alan hemen gitsin. Enflasyon rakamları ve hayat pahalılığı atmaya devam ederken vatandaşlar hayatını idame ettirmek ve faturalarını ödemekte güçlük çekiyor. Özellikle Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi aileler devletten sağlanacak olan her türlü destek ödemesini yakından takip ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada kış desteği ödemelerinin başlayacağı bildirilmişti. Bakanlık, faturalarını ödemekte güçlük çekenlere başvuru yapmaları durumunda her ay düzenli olarak 220 TL destek sağlayacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, geçinmekte güçlük çeken dar gelirli ve ihtiyaç sahibi aileler için destek ödemelerine devam ediyor.  Faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlar başvuru yapmaları durumunda hem doğalgaz desteği hem de elektrik tüketim desteği alabiliyor. Kış desteği olarak da bilinen doğalgaz yardımı için başvurular başladı. Başvurusu onaylananlar kimlikleri ile birlikte en yakın PTT şubesine giderek ödemeden faydalanabilecek. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kış desteği başvuru şartları ve detaylar haberimizin devamında.

KİMLER YARDIM OLABİLİYOR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan tüm yardımlar gelir duruma düştük ya da Hiç geliri olmayan vatandaşlara veriliyor. Bunun yanında Özel statüde yer alan vatandaşları da destek ödemesi sağlanıyor. Aile Bakanlığı kış desteği ödemeleri ile ilgili destek verilecek gruplar şöyle belirtildi;

SYD Vakıfları tarafından 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında; düzenli merkezi yardım ve aylıklara (Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (EVEK), Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (MAAY), Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ), Şartlı Eğitim – Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY), Çoklu Doğum Yardım Programı, Kronik Hastalık Yardım Programı, Engelli Aylıkları, Yaşlı Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı) alanlar.

KİMLİK KARTI VE FATURA İLE PTT YE GİTMEK HİÇ YOK

Elektrik tüketim desteği ve doğalgaz yardımından faydalanmak isteyenlerin e-devlet üzerinden başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra kimlik kartı ve faturaları ile birlikte PTT şubelerine gitmeleri yeterli oluyor. Konu ile ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Düzenli sosyal yardım alan herkesin fatura yardımı ödemelerinden de faydalanabileceği belirtildi.

KİM NE KADAR FATURA YARDIMI ALABİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hane başına verilecek fatura yardımı ile ilgili detaylı açıklama yaptı. Elektrik faturası yardımı almak isteyenler için belirlenen en düşük rakam 216 TL oldu. Kasım ayı itibariyle bu rakam üzerinden ödeme yapılacak. Hanelere göre yardım dağılımı şu şekilde;

1-2 kişilik muhtaç hanelere aylık 75 kilovatsaat,

3 kişilik muhtaç hanelere aylık 100 kilovatsaat,

4 kişilik muhtaç hanelere aylık 125 kilovatsaat,

Aynı zamanda sosyal yardım alan vatandaşlar ev sahibi ya da kiracı olmaları durumunda devletten 2 bin 250 TL’ye Varan doğalgaz yardımı da olabilecek.

Başa dön tuşu