GÜNDEM

PTT’den ihtiyaç sahibi ailelere müjde! Çocuğu olan ailelere karşılıksız ve geri ödemesiz 900 TL verilecek! Başvurular bugün başlıyor

Çocuğu olan ihtiyaç sahibi ailelere PTT’den Müjdeli Haber! Karşılıksız ve geri ödemesiz 900 TL verilecek. Başvurular bugün itibariyle başladı.

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelerin okul masrafları ile birlikte giderleri ikiye katlandı. Devlet yardıma muhtaç olan ailelerin elini okul masrafları konusunda da bırakmıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çocuğu olan Dar gelirli ailelere PTT aracılığı ile 900 TL yardım ediyor. Öğrenci başına olarak verilen yardımlar okul durumuna göre farklılık gösteriyor. Yani ilköğretim, ortaöğretim, lise ve üniversite öğrencileri için farklı destek paketleri bulunuyor. Peki, çocuğu olan aileler yardım başvurusunu nasıl yapacak? Öğrenci yardımı için başvuruları nereden yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal destek paketi kapsamında okul öncesi çocuklar için ve tüm kademelerdeki öğrencisi olan aileler için yardım veriyor. Sosyal destek paketi ile yardımlar çocukların öğrenim durumuna göre farklılık gösteriyor. Aile Sosyal destek paketi başvuruları devam ediyor. Başvuru işlemlerini e-devlet üzerinden ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları üzerinden yapabilirsiniz. Peki, Aile Sosyal destek paketi başvuru şartları neler? Kimler Aile Sosyal destek paketi başvurusu yapabilir?

AİLELERE 900 TL YARDIM ÖDENECEK

İhtiyaç sahibi ailelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile PTT’den 900 TL sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Sadece çocuklu aileler için başlatılan Aile Sosyal destek paketi kapsamında bazı başvuru şartları bulunuyor. Şartları yerine getiren aileler başvuru işlemlerine e-devlet ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile yapıyor. 900 TL sosyal yardım alabilmek için başvuru şartları da belirlendi. Ödemeler tek sefere mahsus olarak yapılıyor yani yılda bir kez faydalanabiliyor. 900 TL sosyal yardım ile ilgili merak edilen başvuru şartlarını sizler için Araştırdık.

PTT 900 TL YARDIM BAŞVURU ŞARTLARI

PTT den 900 TL sosyal yardım alabilmek için belirlenen başvuru şartlarını taşıyor olmak gerekiyor. Hane içinde kişi başına düşen gelir Asgari ücretin üçte birinden az ise TSK’nın sağladığı bu sosyal yardım ödemesinden faydalanabilirsiniz. Tek sefere mahsus olarak verilecek olan sosyal yardım ödemesinde çocukların eğitim kademesine göre ödemeler farklılık gösteriyor. Öğrenim gören çocuklar için verilen ödeme 500 TL olurken ilköğretim öğrencileri için 600 TL, lise ortaöğretim öğrencileri için 700 TL, lise öğrencileri için 800 TL ve üniversite öğrencileri için ise 900 TL yardım veriliyor.

PTT 900 TL ÖĞRENCİ YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Tek sefere mahsus olarak verilecek olan PTT 900 TL öğrenci yardımı için başvuru işlemleri e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. Aynı zamanda e-devlet şifresi bulunmayanlar yardım için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile de başvuru işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Yardım ödemesi genellikle velilerin adına tanımlanıyor. Adınıza yardım tanımlanıp tanımlanmadığı öğrenmek için 444 1 788 numarasını arayabilirsiniz. Sosyal yardım parası sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden de gerçekleştirmek mümkün.

KİMLER PTT’DEN YARDIM ALABİLİR?

PTT’den sosyal yardım alabilmek için bakanlık tarafından belirlenen başvuru şartlarını taşıyor olmanız gerekiyor. Bu şartlar arasında en önemli olan ise hane içinde kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması. 2022 yılının ikinci 6 aylık yarısı için bu tutar 1833 TL olarak belirlendi. Aynı zamanda öğrenci yardımı alabilmek için okula giden çocuğunuzun bulunması gerekiyor.

Başa dön tuşu