GENEL

Resmi Gazete kredi sicil affındaki son durum! TBMM’de onaylandı

Kredi borçları sebebiyle kara listede bulunanları yakından ilgilendiren kredi sicil affı konusuyla ilgili araştırmalar yoğunlaştı. Kredi sicil affı, sosyal destekleri içeren torba teklifte yer alıyor. Sicil affından kimlerin yararlanacağı, sicil affı detaylarının neler olacağı ve sicil affının Resmi Gazete’de yayımlanıp yayımlanmadığı konusu büyük bir merakla araştırılıyor.

Yapılan görüşmeler sonucunda sicil affı ile ilgili kanun teklifi Meclis’ten geçti ve yasalaştı. Sicil affının Meclis’ten geçmesinin ardından gözler Resmi Gazete’ye çevrildi. Konuyu yakından takip edenler sicil affının Resmi Gazete’de yayımlanıp yayımlanmadığını merak ediyor. Peki, sicil affı Resmi Gazete’de yayımlandı mı? Sicil affı nedir? Sicil affından kimler yararlanacak? İşte tüm detaylar…

KAYITLARI SİLİNECEK

Senet ve kredi borçları olanları yakından ilgilendiren ekonomi düzenlemelerine ilişkin teklif TBMM’den geçerek yasalaştı. Bu kapsamda Bankalar Birliği Risk Merkezleri kayıtlarına giren ve kamuoyunda kara liste olarak adlandırılan kredi borçları için sicil affı olanağı sağlanacak. Söz konusu düzenleme ile borçlarını 1 Temmuz 2023 tarihine kadar ödeyenlerin veya yapılandıranların Bankalar Birliği Risk Merkezi’ndeki kayıtları silinecek.

SİCİL AFFI RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI MI?

Senet ve kredi kartı borcu olanlar sicil affı ile ilgili tüm detayları yakından takip ediyor. Sicil affının Resmi Gazete’de yayımlanıp yayımlanmadığı konusu da son günlerin en çok araştırılan konuları arasında. Henüz sicil affı ile ilgili Resmi Gazete’de bir detaya yer verilmedi. Sicil affının önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

TBMM’DEN GEÇTİ

Sicil affı için yasa teklifinin TBMM’ye gönderildiği bilgisi daha önce paylaşılmıştı. Bu kapsamda icra takibindeki 2 bin TL ve altı alacakların tasfiyesi, KYK borç faizlerinin silinmesi ve senet-kredi borçları için sicil affı gibi değişiklikleri içeren ekonomi düzenlemelerine ilişkin teklif TBMM’den geçerek yasalaştı.

 

Başa dön tuşu