GÜNDEM

Resmi Gazete’de yayımlandı! 35 yaş altı milyonlarca gence devlet desteği verilecek, başvurular başladı

Gençlere müjde! Karar Resmi Gazete’de yayımlandı, yürürlüğe girdi. Gençlere devlet desteği verilecek. Başvurular e-devlet aracılığı ile kabul ediliyor. Başvuru suresini kaçırmayın.

KOSGEB ve Halkbank işbirliği ile gençlere binlerce liralık devlet desteği verilecek. Karar bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Genç girişimci, Esnaf ve Sanatkarlar için kredi limiti artırıldı. Halkbank ve KOSGEB bu sabah saatlerinde yeni Kredi limitleri ile ilgili duyuru yayınladı ve başvuru şartları açıklandı. Başvurular e-devlet aracılığı ile yapılacak. Aynı zamanda kredi için başvuru yapan gençler KOSGEB tarafından verilen girişimcilik eğitimlerinden de faydalanma şansı yakalayacak. KOSGEB ve Halkbank aracılığı ile verilen devlet desteği imkânlarının merak edilen detayları haberimizde…

Türkiye Halk Bankası ve KOSGEB aracılığı ile genç girişimcilere verilen kredilerde limit arttırıldı. Cumhurbaşkanı kararı bu sabah saatlerinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Artık KOSGEB kredilerinden faydalanmak isteyen gençler daha yüksek limitli kredi alabilecek. Ayrıca kredi başvuru şartları ve başvuru süreleri de güncellendi.

HİBE VE FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ VERİLİYOR

KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteği imkanlarının yanı sıra genç girişimcilere özel kredi kampanyası başladı. Ancak bu krediden faydalanmak için bazı şartlar bulunuyor. 35 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci Esnaf ve Sanatkarlar KOSGEB tarafından onaylanan projeye başvuru yapabiliyor. Proje kapsamında 300 bin liraya kadar destek sağlanıyor. Aynı zamanda %100 faiz indirimi uygulanıyor. Yani genç girişimciler başvurmaları durumunda 300 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanma şansına sahip oluyor.

LİMİT VE YAŞ SINIRI YENİDEN DÜZENLENDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile bugün Resmi Gazete’de yayınlanan karar öncesinde KOSGEB ve Halkbank işbirliği ile sunulan faizsiz kredi imkanından yaş sınırı 30’du. Aynı zamanda 100.000 liraya kadar destek sağlanıyordu. Ancak yeni düzenleme sonrasında yaş sınırı 35 e yükseltilirken Kredi limiti de arttırıldı. Genç Girişimciler Halkbank ya da KOSGEP aracılığı ile başvuru yaparak 300 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanma şansına sahip olacak.

Diğer yandan düzenleme kapsamında kredi kullanmak isteyen Esnaf ve Sanatkarlar için geri dönüp bir yılda en fazla 3 defa faiz indirimli Kredi imkanı sağlanacak. Faiz indirimli Kredi hesap sayısı 3’ün üzerine çıkmayacak. Daha öncesinde ise bu sayı 2 ile sınırlıydı.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

11 Ekim 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe giren karar doğrultusunda başvurular e-devlet üzerinden, Halkbank ve KOSGEB aracılığı ile yapılabilecek. Ayrıca başvuru yapan Genç Girişimciler KOSGEB tarafından sağlanan girişimcilik kurslarına katılma fırsatını da elde edecek.

Başa dön tuşu