GÜNDEM

Serpme kahvaltı dönemi sona eriyor yerine seçmeli kahvaltı geliyor

Serpme kahvaltının yarısının çöpe gittiğini ve çok büyük bir israfa neden olduğunu söyleyen restoran sahipleri artık yeni bir dönem başlatma kararı aldı. Bu kapsamda serpme kahvaltı dönemi sona erecek ve yerine seçmeli kahvaltı gelecek. İsraf sebebiyle alınan bu karar sosyal medyanın da gündemine oturdu. Serpme kahvaltı yerine seçmeli kahvaltı kararı çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından da mantıklı bulundu.

Artık restoranlarda serpme kahvaltı seçeneği olmayacak. Serpme kahvaltının yarısının çöpe gittiğini ve bu durumun israfa yol açtığını söyleyen restoran sahipleri serpme kahvaltı dönemine son veriyor. Serpme kahvaltı sebebiyle ülkede 100 milyar liralık israf yaşandığı ve tüketilmeyen ürünlerin çöpe gittiği belirtildi. Bu sebeple artık restoranlarda serpme kahvaltı yerine seçmeli kahvaltı dönemi başlayacak.

SERPME KAHVALTI İSRAFA NEDEN OLUYOR

Serpme kahvaltının çok büyük bir israfa neden olduğunu söyleyen Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, serpme kahvaltı sebebiyle ülkede 100 milyar liralık israf yaşandığını ve tüketilmeyen ürünlerin çöpe gittiğini aktardı. Restoran sahipleri de serpme kahvaltının yarısının çöpe gittiğini söylüyor. Restoranlar artık bu israfa dur demek istiyor. Bu sebeple artık serpme kahvaltı seçeneği kaldırılıyor ve yerine seçme kahvaltı uygulaması getiriliyor.

SEÇMELİ KAHVALTI DÖNEMİ BAŞLIYOR

Türkiye’de 300 bin restoran ve lokanta bulunduğunu aktaran TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, restoran ve kafelerdeki israfın 100 milyar liralık kısmının serpme kahvaltıdan kaynaklandığını söyledi. Bu durumun her açıdan büyük bir sıkıntı yarattığını ve bunu önlemek için çalışmalar yaptıklarını belirtti. İsraf durumunun hem memleketin hem de işletmelerin bereketini kaçırdığını söyleyen Bingöl, artık serpme kahvaltı yerine seçmeli kahvaltıya geçme kararı alındığını duyurdu. Yeni başlayacak olan seçmeli kahvaltı ile ilgili bilgiler paylaşan Bingöl, bu uygulamada müşterinin sadece seçtiği ürünü sipariş vereceğini ve onun ücretini ödeyeceğini aktardı.

‘TÜKETİCİ’YE DE TASARRUF SAĞLAYACAK’

Seçmeli kahvaltı uygulaması ile ilgili konuşan Bingöl, ‘neyi yemek istiyorsanız onu istiyor, onu yiyorsunuz. Sofradaki hiçbir şey çöpe gitmiyor.’ dedi. Yeni kahvaltı uygulamasının tüketiciye de kazanç sağlayacağını söyledi ve ‘Önceden çocuk için dahi kişi başı ücret alınırken, şimdi belki de sadece patates kızartması rakamı ödeniyor. Tüketiciye de yüzde 50 tasarruf sağlıyor.’ dedi. Seçmeli kahvaltı döneminin ilerleyen günlerde TÜRES üyesi olan restoranlarda uygulamaya alınması bekleniyor.

 

Başa dön tuşu