GÜNDEM

SGK Bu Kişilere Erken Emekli Olma Fırsatı Verdi! Hemen Dilekçe Yazıp Başvurun

SSK ve BAĞ-KUR girişi olmayanlar, bu şartları karşılıyorsa erkenden emekli olma şansını elde edebilecek.

2000 senesinden önce kendisine ait olan işyeri açan, fakat kayıt yaptırmayan vatandaşlara SGK tarafından güzel haberler gelmeye başladı. Maddi olarak imkânı olmayıp o dönemde kayıt yaptıramayan vatandaşlara, devlet geriye dönük borçlanma imkânı vererek emekli olma şansı tanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilecek başvuru dilekçesi ile emekli olma yolunda adım atılabiliyor.  Hizmet birleştirme imkânı sağlayan Sosyal Güvenlik Kurumu, yapılacak her aşamayı kamuoyuna açıkladı. Bu başvurunun yapılabilmesi için en önemli unsurun, başvuru süresinin tam tarihinde olması olduğu belirtildi. Belirtilen süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe verilmesi şartıyla kolaylıkla bu fırsattan yararlanılabilecek.

Çalışan milyonlarca kişinin yıllardır en büyük hayali bir an önce emekli olmaktı. Şu günlerde gündemde olan EYT düzenlemeleri gibi çeşitli çalışmalar erken emeklilik planı yapan birçok vatandaş için hararetli bir şekilde sürdürülüyor. Sosyal Güvenlik Kurumunun son günlerde yaptığı açıklamayla birlikte, 2000 senesi öncesinde kendi işyerini açmış olan vatandaşlara, 8 yıl daha erken emekli olma şansı sağlandığı duyuruldu. Bu şansı elde edebilmek için, belirtilen tarihlerde kendi şahsınıza iş yeri açmış olduğunuzu belgelemeniz gerekiyor.

ERKEN EMEKLİ OLMAK İÇİN YAPILACAKLAR

Söz konusu düzenlemeden faydalanıp erkenden emekli olmak isteyen vatandaşların karşılaması gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Sigorta giriş tarihi, prim sayısı ve yaş durumu bu koşulların temelini oluşturmaktadır. Öncelikle, 2000 yılı öncesinde kendi adınıza bir iş yeri açmış olmanız ve çeşitli nedenlerden dolayı BAĞ-KUR kaydını yaptırmamış olmanız gerekiyor. Eğer böyle iş yeriniz varsa, prim gün sayısını tamamlayarak, hizmet birleştirmesiyle erken emekli olma şansınız bulunmaktadır. Hatta bunun yanı sıra, şartlarınızda uygunsa askerlik borçlanması ve doğum borçlanması yaparak, prim gün sayısını daha da arttırabilirsiniz.

ERKEN EMEKLİ OLMA BAŞVURUSU

Belirtilen tüm şartlar erken emekli olmak isteyen vatandaşlara uygun ise, Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunarak erken emekli olma yolunda adım atılıyor. Bu şartları karşılayan kişilere 6 sene ve 8 sene arasında değişen erken emekli olma şansı sunuluyor. Daha önce de belirtildiği üzere, 2000 yılından önce açılmış ve BAĞ-KUR’a kaydı yapılmamış işyeri olan vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı bir dilekçe ile başvuru yaparak bu fırsattan yararlanabiliyor. Ancak unutulmaması gerekir ki, erken emekli olmak isteyen bu kişiler dilekçeyi verdiği zamanda sigortalı olarak çalışıyor olmalıdır. Gerekli tüm koşulları sağlayan ama emekli olmak için prim gün sayısı yeterli olmayan kişiler, bu adımları tamamladıktan sonra uzun yıllar çalışmak zorunda olmadan emekli olabiliyor.

ERKEN EMEKLİ OLUNCA NE KADAR MAAŞ ALINIR?

Bu şartlarda emekli olma şansınız varsa alacağınız maaş, emekli maaşı için ödediğiniz prim tutarına göre farklılık gösterir. En yüksekten borçlanma yaparak öderseniz yüksek emekli maaşı, en düşükten öderseniz en düşük emekli maaşı alırsınız.

Başa dön tuşu