GÜNDEM

SGK düğmeye bastı! Sosyal Yardım alanlar için önemli duyuru geldi

Sosyal yardım alanlar dikkat! Maaşınız kesilebilir, SGK harekete geçti. Üstelik geçmişte yapılan ödemeler de faiziyle geri isteniyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan sosyal yardım alan vatandaşlar için önemli uyarı geldi. İhtiyaç sahibi olmadan yardım için başvuru yapan ve yardım almaya devam eden kişiler için SGK harekete geçti. Bu kişilerin tespit edilmesi durumunda maaşları kesiliyor ve geçmişe dönük yapılan ödemeler faiziyle geri alınıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu, sosyal yardım alan ve Emekli olduktan sonra da Çalışmaya devam edenler için harekete geçti. Emekli olmasına rağmen Bir işyerinde çalışmaya devam edenler ve Sosyal Yardım aldığı halde engelli olmayanlar için düğmeye basıldı. SGK bu kişilerin tespit edilmesi halinde mevcut maaşlarını kesiyor hem de geriye dönük ödeme talebinde bulunuyor. Üstelik geriye dönük ödemeler faizi ile birlikte alınıyor.

MAAŞLARIN GERİ İADESİ İSTEMİYOR

Malulen emeklilik sebebiyle işten ayrılan kişilerin malüllük durumunun olmadığının tespit edilmesi ya da çalışmaya devam ettiklerinin görülmesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu müdahale ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu hemen bu kişilerin maaşlarını keserken aynı zamanda geriye dönük ödenmiş olan Maaşlar faizi ile birlikte geri talep ediliyor. Ancak tabii ki maaşlar geri istenmeden önce belli kontroller yapılıyor. Öncelikle söz konusu kişiler kontrol muayenesine sevk ediliyor. Muayene sırasında kişilerin Yüzde altmış oranında çalışma gücünü kaybettiğini yeniden belirlenmesi durumunda maaşları kesilmiyor ve ödeme sürüyor. Fakat yapılan kontrol sırasında rapor alamayanlar hem maaşlarından oluyor hem de Sosyal Güvenlik Kurumu yapılan ödemelerin geri iade edilmesini istiyor.

YARGITAY’DAN KARAR ÇIKTI

Bu konuda Yargıtay 10. Hukuk Dairesi tarafından verilen bir karar ise Ensar kabul edildi. Karara göre 2992 yılından bu yana malullük aylığı alan bir kişinin bir televizyon yapımında kısa rol alması üzerine durum Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tespit edildi. Sosyal güvenlik kurumunun devreye girmesi ile birlikte 2012 yılındaki çalışma tarihinden başlamak üzere şahsın malullük aylığı iptal edildi. Ayrıca 2 yıllık süre içerisinde odadan 32,4 bin lira tutarındaki maaşın faiziyle geri iade edilmesi için de icra takibi başlatıldı.

SGK tarafından maaşı iptal edilen kişi Yapılan bu işlemlerin iptal edilmesi ve icra takibinin durdurulması için karşı dava açtı. 2017 yılında yönetmeliğin değiştirilmesi ile birlikte süre çalışılan süreye ait kısmını iade edilmesi öngörüldü. İş Mahkemesi tarafından görülen davada davacının emekli aylığının kesilmesine ilişkin itirazı reddedildi. Ancak geri ödemede sadece 4 günlük çalışma süresi ne karşılık gelen malullük aylığının SGK’ya iade edilmesine karar verildi.

SADECE MALÜL AYLIĞI ALANLAR İÇİN GEÇERLİ

Malullük aylığı alan kişilerin yukarıda olduğu gibi çalışma hayatına yeniden katılmaları durumunda maaşların kesilmesi söz konusu olacak. Ancak bunun dışında engelliler ve emekliler vergi indirimi ile ilgili birlikte emekli olanlar sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışma hayatına devam edebiliyor.

Başa dön tuşu