GÜNDEM

SGK kadınlara karşılıksız ödeme yapıyor! İhtiyacı olan hemen başvursun, banka hesabına yatıyor

SKG’dan kadınlara karşılıksız geri ödemesiz nakit yardım veriliyor. Çalışan tüm kadınlar faydalanabiliyor ihtiyacı olan hemen baksın.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kadınlara verilen destekler devam ediyor. Kadınların iş hayatında daha çok yer alması için ödemelerini sürdüren Sosyal Güvenlik Kurumu, doğum yardımı parasının yanı sıra 316 liralık da emzirme ödeneği sağlıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kadınlara sağladığı doğum yardımı zaten 13.000 TL’nin üstünde oluyor. Buna ek olarak aylık süt parası almak mümkün. Sosyal güvenlik Kurumu’nun kadınlar için sağladığı haklar haberimizin devamında…

SGK tarafından kadınların çalışma hayatından koparılmaması için sağlanan bir çok devlet yardımı bulunuyor. Kadın işçilere pozitif ayrımcılık yapan Sosyal Güvenlik Kurumu, bir çok farklı kalemde maddi destek sağlıyor. Kadınlara sağlanan maddi desteklerden biri doğum yardımı parası. Sosyal güvenlik kurumu tam 13.000 TL doğum yardımı veriyor. Ancak tabii ki doğum yardımı için bazı şartlar aranıyor. Diğer bir ödeme ise süt parası yardımı. Eğer doğum yaptıysanız ve doğumdan sonra da işe dönerseniz hem doğum parası alabiliyor hem de süt parası ile aylık olarak ödeme alabiliyorsunuz. Peki, emzirme ödeneği kimlere verilir? Süt parası kimden olabilir?

KİMLERE EMZİRME ÖDENEĞİ VERİLİYOR?

Sigortalı çalışanların doğum yapması halinde emzirme ödeneği alma hakkı bulunuyor. Ancak kadınlar çalışmasa bile sigortalı olmayan karısı doğum yaparsa erkeklerde emzirme ödeneği alabiliyor. Diğer yandan sadece bir iş yerinde çalışanlar değil aynı zamanda kendi adına yani isteye bağlı sigorta ödeyen nerede emzirme ödeneğinden faydalanabiliyor. Devlet memurlarının emzirme ödeneği ise bağlı oldukları kurum tarafından veriliyor.

EMZİRME ÖDENEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Sosyal güvenlik kurumu tarafından sağlanan emzirme ödeneği kadının ya da eşinin sigortalı olması durumunda veriliyor. Aynı zamanda doğumdan bir yıl önceki süreç içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olmalı. Herhangi bir pirim borcu bulunmuyor olması da aranan diğer bir şart. Emzirme ödeneği alabilmek için doğumun canlı gerçekleşmiş olması gerekiyor. Diğer bir şart ise doğum tarihinden önceki bir ay içinde 120 gün prim Ödemiş olmak.

ÇALIŞAN KADINLARA 13.000 TL DOĞUM YARDIMI DA VERİLİYOR

Emzirme ödeneği 2022 yılı için 316 TL olarak belirlendi. Aylık olarak sağlanan emzirme ödeneğinin yanında Sosyal güvenlik kurumu tarafından çalışan kadınlara verilen doğum yardımı da bulunuyor. Yukarıdaki şartları yerine getiren çalışan kadınlar Sosyal güvenlik kurumundan 13.000 TL’ye varan doğum yardımı alabiliyor.

EMZİRME ÖDENEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Emzirme Ödeneği Başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılıyor. Dilekçe yazarak Sosyal güvenlik kurumu il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz. Sigortalı ise kadın başvuru yaparken eşi sigortalı olmayan çalışan erkeklerde emzirme ödeneği başvurusu yapabiliyor.

Başa dön tuşu