GÜNDEM

SGK Milyonlarca Kişiye Toplu Para İadesi Yapacak! Sadece 2 Şartı Karşılıyor Olmak Yeterli

Sigortalı olarak çalışan milyonlarca vatandaşa SGK’dan müjdeli haber geldi. Bu kişilere yüklü miktarda toplu para iadesi yapılacağı açıklandı.

SGK, çalışan ve emekli olan vatandaşları mutlu edecek haberi verdi. Kurum, milyonlarca liralık para iadesi yapacağını kamuoyuna duyurdu. Yalnızca 2 şartı karşılayan tüm vatandaşların yararlanabileceği bu geri ödemenin başvuru aşaması ise oldukça kolay. SGK’ya giderek sadece dilekçe doldurarak binlerce liranızı iade alabileceksiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu, vatandaşla için büyük bir gider haline gelen sigorta primi ödemelerini vatandaşa iade etmeye karar verdi. Açıklanan koşullara uyan kişiler SGK’ya başvuru yaptığında, bu zamana kadar ödemiş oldukları tüm sigorta primlerini iade alabilecekler. SGK tarafından yapılan açıklamada, başvuruda bulunacak kişilerin yalnızca şu iki koşulu karşılıyor olmalarının yeterli olduğu belirtildi; yaş şartını doldurmak ve düzenli olarak prim ödemesi yapmış olmak.

SGK’DAN NASIL TOPLU PARA ALINIR?

Emekli olmak isteyen vatandaşların karşılaması gereken 3 koşul vardır. Bunlar; SGK prim şartı, sigortalılık gün şartı ve yaş şartıdır. Emekliliğini bekleyen kişinin emekli olabilmek için işe başladığı tarihe göre belli bir yaşa gelmesi gerekmektedir. Bu koşulların tümünü karşılayan kişiler kolay bir şekilde emeklilik hakkına sahip olur. Gün, prim ve yaş şartını aynı anda karşılayamamış olan vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emeklilik hakkını ne yazık ki elde edemezler. Fakat bu kişiler SGK’dan toplu para ödemesi talep edebiliyor.

EMEKLİ OLAMAYANA TOPLU PARA ÖDEMESİ

Çalışanların her ay düzenli bir şekilde ödediği SGK prim ödemeleri 2022 yılı için en az 944 lira olarak belirlendi. Alınan maaşlarla kıt kanaat geçinilen bu günlerde, SGK prim ödemeleri vatandaşlar için büyük bir gider haline geldi. Üstelik kişilerin ödemesi gereken primlerin miktarı da maaş arttıkça daha da yükselmekte. Yani bir vatandaş maaşı ne kadar yüksekse o kadar yüksek prim ödemesi yapmak zorundadır. Ancak SGK son yaptığı düzenleme ile birlikte her ay düzenli bir şekilde prim ödemesi yapmış fakat emekli olmak için gerekli olan bazı koşulları karşılayamadığı için emekli olamayan vatandaşlara SGK primlerini toplu bir şekilde iade edeceğini duyurdu.

SGK’DAN TOPLU PARA ALMA ŞARTLARI

Sosyal Güvenlik Kurumundan toplu bir şekilde prim iadesi almak isteyen vatandaşların öncelikle yaş şartını karşılıyor olması gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse; bir sigortalı çalışanın geçmişte 2000 günlük prim ödemesi yapılmışsa ve bu kişinin 3600 günlük ödeme şartının dolması için çalışma imkanı yoksa, diğer koşulları da karşılamaları halinde Sosyal Güvenlik kurumundan toplu prim ödemesi alınabilir. Yaş şartının yanı sıra toplu para iadesi talep edecek kişinin sigorta gerektiren bir işte çalışmıyor olması, kendi işini yapmıyor olması veya memur olmaması gerekmektedir.

SGK tarafından yapılan açıklamada, malullük ve yaşlılık aylığı hakkı kazanamayan vatandaşlara da toplu prim ödemesi yapılabileceği belirtildi. Bu kişilerin yanı sıra yaş ve sigortalılık şartlarını taşıyan ancak vefat eden sigortalıların yakınları ve hak sahipleri de toplu para iadesi alabilecek.

SGK TOPLU PARA ÖDEMESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Haberimizde söz ettiğimiz başvuru koşullarını tamamen karşılayan vatandaşlar, yaşadıkları il veya ilçede yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Kurumu İlçe Merkezleri’ne giderek kolay bir şekilde başvuru yapabilir. Başvuruya giden kişilerin kimlik belgelerini unutmaması gerekmektedir. Yetkili kişilerden matbu dilekçe örneği istemeniz ve bu dilekçede sizden istenen tüm bilgileri doğru bir şekilde doldurarak başvuru işleminizi bitirebilirsiniz.

Başa dön tuşu