GÜNDEM

SGK’dan seçim öncesi flaş adım! 4A, 4B, 4C ve Bağ-Kur’lular şartları taşıyorsa ödeme alacak

SGK’dan 4A, 4B, 4C ve Bağ-Kur’luları ilgilendiren kritik hamle. Seçim öncesi ödeme verilecek. Başvuru yapmak için elinizi çabuk tutun.

SGK’dan seçim öncesi flaş adım! 4A, 4B, 4C ve Bağ-Kur’lular şartları taşıyorsa ödeme alacak. SGK’dan kadınlara çok önemli ödeme. 4A, 4B, 4C ve Bağ-Kur’lu çalışan kadınlar başvuru yapmaları halinde aylık düzenli ödeme alabiliyor. Doğum yapan kadınlara özel olarak ödeme veriliyor. SGK’dan başvuru yapan kadınlara emzirme ödeneği verilecek.

Doğum yapan kadınlara SGK’dan müjdeli haber geldi. 4A, 4B, 4C ve Bağ-Kur’lular başvuru yapmaları halinde ödemeden yararlanacak. Doğum yapan kadınlar emzirme ödeneği ile ilgili araştırmalar yapıyor. Sigortalı kadınlar bu ödemeden yararlanabiliyor. SSK ve Bağ-Kur kapsamında çalışan kadınlar gerekli şartları taşıyorsa başvuru yaparak aylık düzenli ödeme alabiliyor.

EMZİRME ÖDENEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Emzirme ödeneği, devlet tarafından sadece sigortalı olarak çalışan kadınlara sağlanan bir hak. Bu kapsamda emzirme ödeneği alabilmek için sigortalı kadınların doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 120 gün sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekiyor. Yine 4B’li çalışanlar için de aynı şekilde doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta ödenmesi şartı aranıyor. Bu şartları yerine getiren kadınlar emzirme ödeneğinden faydalanabiliyor. Emzirme ödeneğinin diğer şartlarından biri de doğumun canlı olarak gerçekleşmesi. Ayrıca doğumdan önce işten çıkarılan kadınlar da 300 gün içinde çocuğun dünyaya gelmesi halinde ödeme alabiliyor.

EMZİRME ÖDENEĞİ BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR?

2014 yılına kadar emzirme ödeneğinden faydalanmak isteyen kadınların dilekçe ile SGK’ya yazılı başvuru yapmaları gerekiyordu. Ancak 2014 yılından itibaren bu şart kaldırıldı. Emzirme ödeneği artık sistem üzerinden otomatik olarak işleniyor. Sigortalı kişinin hesap numarasının tanımlanması durumunda ödeme doğrudan hesabına yatarken tanımlanması halinde ise ödemeler anlaşmalı bankalar aracılığı ile yapılıyor. Ödeme almaya hak kazanan kişilerin beş yıl içinde hesaplarındaki parayı çekmeleri gerekiyor.

Başa dön tuşu