GÜNDEM

SGK’dan son dakika uyarısı! Bunu listede olan yandı, emeklilik geçersiz sayılıyor, hapis ve para cezası da var

Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren son dakika açıklaması. SGK emekli vatandaşları uyardı, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin emekliliği iptal edilebiliyor.

SGK’dan milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Bu kurallara uymayanların emeklilik hakkı iptal ediliyor, ödenen emekli maaşları ise SGK tarafından faiziyle Geri talep ediliyor. Şu ana kadar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tespit edilen 500 bin kişinin sigortalılığı iptal edildi. Bu listede sizin de kimlik numaranız varsa hemen kontrol edin, emeklilik hakkınızın yanıp yanmadığını öğrenin.

Sosyal Güvenlik Kurumu, sahte sigortalılık için harekete geçti. Bildiğiniz üzere sosyal güvenlik kurumundan emeklilik hakkı elde edebilmek için sigortalı olarak çalışmak ya da BAĞ-KUR’LU olmak gerekiyor. Ancak çalışmadığı halde bir yakınının işyerinde sigortalı olarak gösterilen kişilerin emeklilik hakkı iptal ediliyor. Öyle bir davranışta bulunmak sahte sigortalılığa giriyor. Son 5 yıl içerisinde sahte sigortalı olduğu tespit edilen 500000 kişinin sigortalılığı iptal edildi. Ayrıca emeklilik iptali de söz konusu. Bu şekilde çalışarak emekli olan kişilerin emeklilik hakkı geçersiz sayılıyor. Üstelik SGK, tespit tarihine kadar maaş alan kişilerin maaşlarını da faiziyle Geri talep ediyor. Sahte sigortalılıkta hem sigortalı kişi için hem de işveren İçin Hapis ve para cezası da söz konusu.

SGK’DAN SON DAKİKA UYARISI GELDİ

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan son dakika açıklaması ile milyonlarca vatandaşa uyarı yapıldı. Hem emekli olan hem de çalışan milyonları ilgilendiren açıklamada emeklilik iptali ile ilgili detaylar tek tek paylaşıldı. Çalışma hayatına ara veren ya da çeşitli sebeplerden dolayı çalışamadığı için bir yakınının yanında sigortalı gösterilen kişilerin emeklilik hakkı yanıyor. SGK son 5 yıl içerisinde milyonlarca kişinin sigortalılık belgelerini inceledi. 5 yılda tespit edilen sahte sigortalılık sayısı 500 bine ulaştı. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan son dakika açıklaması ile hem işverenler hem de çalışanlar uyarıldı.

SAHTE SİGORTALILIK NE DEMEK?

Fatih sigortalılık, Bir işyerinde çalışmadığı halde sigortalı olarak gösterilmek demek. Birçok vatandaş çalışmasa dahi Prim gün sayısını doldurabilmek için çeşitli işyerlerinde ya da bir yakınının iş yerinde kendini sigortalı olarak gösteriyor ve filmlerini de kendi söylüyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bunu sahte sigortalılık olarak kabul ediyorum. Bu durumda ise sigortalı olan kişinin kandırmaya yönelik harekette bulunması sebebiyle emekli olsa dahi emekliliği iptal ediliyor. Sadece emeklilik iptali de değil.

ÖDENEN MAAŞLAR FAİZİYLE GERİ ALINIYOR

SGK emeklilik iptali sonrasında sigortalı kişiye o tarihe kadar ödenen maaşları da faiziyle Geri talep ediyor. Bunun yanında sahte sigortalılık yaptığı tespit edilen işçi ve işverene para cezası ve hapis cezası uygulanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu son yıllarda yoğun bir şekilde denetim gerçekleştiriyor. Son 5 yıl içerisinde sahte sigortalılık tespit edilen kişi sayısı 500 bine ulaştı. Bu kişilerden bazıları çalışırken tespit edildi bazıları ise Emekli olduktan sonra. Hala emekli olmayanlar için para ver vakit cezası uygulanırken emeklilik hakkını elde edenler için ise emeklilik iptali ve maaşların faizi ile geri alınması cezası uygulanıyor.

Başa dön tuşu