GÜNDEM

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için veriler belli oldu! 2023 Ocak ayında en düşük maaş 10 bin TL olacak

SSK ve BAĞ-KUR emeklisine müjde. Ocak ayı için hesaplar yapıldı, en düşük maaş ortaya çıktı. Veriler tek tek açıklanıyor. 10 bin TL maaş Ocak’ta hesaplarda olacak.

SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin Ocak 2023’te maaşlarına yapılacak olan zam oranlarını yoğun bir şekilde araştırıyor. Enflasyon rakamları her geçen gün yükselmeye devam ederken Merkez Bankası’nın enflasyon tahminleri de yayınlandı. Ocak ayında emekli vatandaşların maaşlarına yapılacak olan zamlar da böylece ortaya çıkıyor. 2023 yılında SSK ve BAĞ-KUR emeklisini rekor zam oranları bekliyor. En düşük maaşın 10.000 TL olacağı iddiaları var. Peki SSK ve BAĞ-KUR emeklisi Ocak 2023’te ne kadar zam alacak?

Yeni yıl için geri sayım devam ederken SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin en önemli gündemlerinden biri de maaş zammı. Son olarak Temmuz ayında maaşları ne zaman emekli vatandaşlar ocak ayında enflasyon verileri doğrultusunda bir kez daha maaş zammı alacak. Şimdiden Ocak 2023 için hesaplamalar başladı. Veriler ortaya çıktıkça maaş zammı detayları da belli oluyor. Merkez Bankası’nın yıl sonu tahminlerinin de açıklanması ile artık net maaşlarda da hesaplamalar yapıldı. Peki, emekli Ocak 2023 zammı yüzde kaç olacak?

OCAK 2023 EMEKLİ ZAM ORANI NETLEŞİYOR

Merkez Bankası’nın piyasaya katılımcı anketi sonuçları yayınlandı. Anket sonuçlarına göre yok sonunda Enflasyonun yüzde 67,73 olacağı tahmin ediliyor. Merkez Bankası’nın yaptığı bu Anketin sonuçlarına göre SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin maaş zammı da hesaplandı. Eğer Merkez Bankası’nın anket sonuçları doğru çıkarsa yuvan ikinci yarısında enflasyon yüzde 17,82 olacak. Bu rakam doğrudan SSK ve BAĞ-KUR emeklisine zam olarak yansıyacak. Memur emeklisi için işe rakamların yüzde sekizi enflasyon farkı olarak maaşlarına yansıyacak toplam zam oranları ise yüzde 18,92 olacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

2023 Ocak ayı için emekli maaş hesaplamaları yapılırken en düşük emekli maaşı ne kadar olacak sorusunun yanıtı da merak ediliyor. En düşük emekli maaşı Temmuz ayında yapılan artışla birlikte 3500 TL olmuştu. Uzmanlar 2023 yılının Ocak ayında en düşük emekli maaşının 5000 TL olmasını bekliyor.

ZAM SONRASI KİM NE KADAR MAAŞ ALACAK?

Merkez Bankası’nın tahminleri doğru çıkarsa SSK ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşların zam sonrası maaşları değişecek. 4197 lira maaş alan bir esnaf emeklisi zammın ardından 4495 lira maaş almaya başlarken, 4687 lira maaş alan bir SSK emeklisinin zam sonrası maaşı 5522 lira olacak. Ancak bu rakamlar değil. Ocak ayında son verilerinde belli olması ile birlikte net emekli maaşları ortaya çıkacak.

EK İYİLEŞTİRME YAPILIR MI?

SSK, BAĞKUR ve memur emeklisi için merak edilen başka sorular da var. Hayat pahalılığı artmaya devam ederken ek iyileştirme yapılır mı sorusu da gündemde. Şu anda bu konuda hükümetten yapılan bir açıklama yok. Ancak enflasyon Merkez Bankası tahminlerine göre çıkarsa bir ek iyileştirme söz konusu olabilir.

Başa dön tuşu