GÜNDEM

SSK ve Bağ-Kur’lu emekli için az önce önemli uyarı geldi!

Emekli maaşını yüksek almak isteyen SSK ve Bağ-Kurlu’lar için önemli uyarı geldi. Son 3.5 sene detayına dikkat.

SSK ve Bağ-Kur’lu emekli için az önce önemli uyarı geldi! SSK ve Bağ-Kur’lu çalışan milyonlarca kişi emekli olduğunda yüksek maaş hayali kuruyor, ancak nasıl olacağını bilmiyor. Emekli maaşını yükseltmek için dikkat etmeniz gereken birçok detay var. SGK uzmanları yapmanız gerekenleri tek tek anlattı. Özellikle son 3.5 yıl detayı çok kritik. O sebeple vatandaşların çalışma hayatlarını planlarken bu detayı göz önünde bulundurmaları önemli. 2008 yılından önce sigorta girişi olanlar mutlaka 3,5 yıl detayını göz önünde bulundurarak emeklilik hesaplarını yapmalı.

2008 yılı öncesi sigorta girişi olanlar için uzmanlardan önemli uyarılar geldi. Daha yüksek emekli maaşı almak isteyenler mutlaka bu uyarılara kulak vermeli. Çünkü son 7 yıllık çalışma içindeki 3,5 yıl detayı emekli maaşınızı belirliyor. O sebeple birden fazla kuruma bağlı olan çalışma hayatınız varsa, son 3,5 yılın hangi kurumdan olduğunu göz önünde bulundurarak emekli maaş hesaplaması yapmalısınız.

KRİTİK TARİH DETAYINA DİKKAT

Milyonlarca kişi çalışma hayatına, yaşlılık yıllarında emekli maaşı almak ve rahat etmek amacıyla başlıyor. Ancak emekli maaşını arttırmak için çalışma hayatı sırasında bazı detaylara da dikkat etmek gerekiyor. Eğer emekli maaşınızın daha yüksek olmasını istiyorsanız özellikle 3,5 yıl detayını göz önünde bulundurmalısınız.

2008 senesinden önce işe girişi olan ve BAĞ-KUR’lu olarak çalışma hayatına başlayan bir kişi emeklilik yaşı yaklaşırken son 3,5 yıl içinde SSK’lı olarak çalışmışsa emeklilik hakkını SSK’lı olarak elde eder. Ya da tam tersi olarak ilk işe girişi SSK’lı olan bir kişi son 3,5 yılında BAĞ-KUR’lu olarak çalışmışsa emekliliği de BAĞ-KUR’lu olarak olur.

SON 7 YIL ÖNEMLİ

Ancak son 7 yıl detayı da emeklilikte bir hayli önemli. Örneğin bir vatandaş emekliliğine son 7 yıl kala hem SSK’lı hem de BAĞ-KUR’lu olarak çalışmışsa emeklilik hesabı farklı oluyor. 2008 yılından sonra işe giren bir kişinin son 7 yılında iki farklı kurumdan prim ödemesi olması halinde emeklilik en çok prim ödemesi yapılan kurumdan oluyor. Yani SSK primi daha fazla ise SSK emeklisi, Bağ-Kur primi daha fazla ise BAĞ-KUR emeklisi olma hakkı bulunuyor.

2008 YILI ÖNEMLİ

Peki hangi durumda yüksek emekli maaşı alınır. Bu noktada da 2008 yılının önemi ortaya çıkıyor. Yani 2008 öncesi sigorta girişi olanların alacağı maaş ile 2008 sonrası girişi olanların alacağı maaş farklı oluyor. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz detaylar da emeli maaşını etkiliyor. Örneğin SSK emeklisi kişiler BAĞ-KUR emeklisinden daha fazla maaş alıyor.

Başa dön tuşu