GÜNDEM

SSK ve Bağ-Kur’luları ilgilendiren önemli düzenleme! Emeklilik sistemi güncelleniyor

Bu düzenleme milyonlarca SSK ve bağ-kurluyu yakından ilgilendiriyor. Emeklilik sistemi yeniden belirleniyor. Yeni düzenlemenin detayları tek tek belli oldu.

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi milyonlarca vatandaş tarafından büyük bir merak ve heyecanla bekleniyor. EYT yasası ile geçmiş mağduriyetlerin önüne geçilecek aynı zamanda emeklilik sistemi yeniden belirlenecek. Yeni emeklilik sisteminde primlerini eşitleneceğiz ve standart bir uygulamanın ortaya çıkacağı öğrenildi.

Emeklilikle ilgili Geçtiğimiz günlerde önemli düzenlemeler yapılmıştır. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi bulunanlar EYT yasası ile emeklilik yolunda ilk adımı atarken Sosyal Güvenlik Kurumu 2008 reformu ile emekli olma hakkını elde edenler için önemli açıklamalarda bulundu. SSK, BAĞ-KUR emekli sandığı ve banka sandıkları üzerinden prim ödeyenler için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çok önemli duyurular geldi. Emeklilik sistemi sil baştan değişecek.

ÇALIŞMA BAKANI REFORM DUYURUSU YAPTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat bildiğin Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak emeklilik sistemi ile ilgili bir reformun sinyallerini vermişti. Bakan Bilgin, yaptığı açıklamada esnafın bazı sorunları olduğunu bunların da mevzuatla ilgili olduğunu söylemişti. Prim gün sayısında farklılık olmasının çok ciddi bir sorun olduğuna dikkat çeken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Bunu eşitlememiz lazım. Bunu eşitleyecek bir düzenlemeyi yapacağımızı size söyleyeyim. Burada emekliliği hak etme şartlarını standardize etmemiz lazım. Bu hem farklı mesleklerde çalışan insanlar arasında adaletsizlik duygusunun oluşmasını ortadan kaldırır hem de devletle toplum arasındaki güven duygusunu güçlendirir” demişti.

8 FARKLI SİSTEM VAR

Şu anda SSK BAĞ-KUR ve memurlar için farklı emeklilik sistemleri bulunuyor. Yani üç farklı kurum ancak içlerinde de birbirinden farklı 8 sistem yer alıyor. Yeni düzenleme ile birlikte bu sistem farklılıkları ortadan kalkacak. Yani yapılacak olan düzenleme sonrasında SSK, BAĞ-KUR emekli sandığı üzerinden prim ödeyenler standart bir sistem üzerinden emekli olacak.

4 AYRI AŞAMAYA BAĞLANACAK

Yeni sistemde emeklilik 4 farklı aşamada olacak. Düzenlemenin hayata geçmesi durumunda bir standart ağlanacak ama yine de farklı 4 aşama uygulanacak. Sonrasında ise kurumun farkı olmadan herkes eşit şartlarda emekli olacak.

EYT İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Diğer yandan EYT yasası ile emekli olmayı bekleyenler için de güzel haberler var. Artık geri sayım başladı. 2008 öncesi SGK girişi olanlar bu düzenleme ile birlikte ocak ayından itibaren kademeli şekilde emeklilik haklarını elde etmeye başlayacak.

Başa dön tuşu