EKONOMİ

Su faturasından, sigorta primine kadar! AK Parti en kapsayıcı borç yeniden yapılandırma paketini açıklayacak

Cuma günü çıkan haberlere göre, Türk vatandaşlarına bugüne kadarki en kapsamlı yeniden yapılandırma paketi sunularak su faturalarından sigorta primlerine kadar çeşitli borç türlerini yeniden yapılandırmalarına olanak tanınıyor.

NTV ve diğer Türk medya kuruluşlarının haberlerine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarihin 18 Haziran’dan ileri alınması gerektiğini söyledikten sonra 14 Mayıs’ta yapılabileceğini belirttiği milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidiyor.

Hükümet, milyonlar için emeklilik yaşı şartının düşürülmesi ve asgari ücret ve emekli maaşlarına önemli zamlar dahil olmak üzere harcamaları şimdiden artırdı.

NTV’nin kaynak göstermeden bildirdiğine göre, yeni borç yeniden yapılandırma paketi “cumhuriyet tarihinin en kapsayıcı” paketi olacak ve Pazartesi günü Kabine toplantısında tartışılacağını da sözlerine ekledi.

NTV, paketin 31 Aralık 2022’den önce vergi borcu, sigorta primleri, yasal ve idari para cezaları, öğrenci konut kredileri, motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezaları, ödenmeyen yol geçiş ücretleri, gümrük cezaları ve diğerlerini içeren borcu kapsayacağını söyledi.

Belediyelere borcu olanların, su faturası veya öğrenim kredisi borcu olanların da pakete dahil edileceği belirtildi.

Anapara kredilerindeki faizin ve gecikme faizinin büyük bir kısmı silinecek ve insanlar peşin ödeme veya ödeme planı kullanma seçeneğine sahip olacak.

NTV, peşin ödeyenlerin borçlarının yüzde 90’ının silinebileceğini, belirli bir miktarın altındaki borçların ise tamamen silinebileceğini sözlerine ekledi.

Paketin en geç Şubat ortasına kadar yasalaşması bekleniyor dedi.

Başa dön tuşu