GÜNDEM

Talimat en tepeden geldi! İcralık borçları devlet ödüyor, başvuru şartları ve tavan borç tutarı açıklandı

Vatandaşın icralık borçlarını Artık devlet karşılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan talimat verdi, icralık olan vatandaşlar bu dertten tamamen kurtulacak. Başvuru şartları ve detaylar da dünkü kabine toplantısı sonrasında açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kabine toplantısı dün Beştepe’de gerçekleştirildi. Kabine toplantısının ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan milyonlarca vatandaşın beklediği Müjdeli haberi duyurdu. Vatandaşların İcralık olan fatura borçlarını Artık devlet karşılayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile hayata geçirilen yeni yardım kampanyası kapsamında milyonlarca vatandaşın birikmiş fatura borçları devlet güvencesi ile ödenecek. Özellikle borcu olan vatandaşlar mutlaka okusun Çünkü başvuru şartları da tek tek belli oldu.

Borcu olan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren Müjdeli haberi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dün yapılan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısının ardından duyurdu. Özellikle koronavirüs salgını döneminde işsiz kalan ya da çeşitli sebeplerden dolayı işyerini kapatmak zorunda kalan ve biriken fatura borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar bu kampanya sayesinde rahat bir nefes alma imkanı elde edecek. Çünkü vatandaşların birikmiş fatura borçlarını artık devlet ödeyecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kameralar karşısına geçerek yeni borç ödeme kampanyasının detaylarını tek tek anlattı. Peki, kimlerin borcu devlet tarafından karşılanacak? Devlet hangi borçları ödeyecek?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TALİMAT VERDİ BORÇLAR SİLİNİYOR

Cumhurbaşkanlığı kabinesi dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplandı. Toplantının hemen ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kameralar karşısına geçerek millete sesleniş konuşmasında gerçekleştirdi. Erdoğan konuşmasında borcu olan milyonlarca vatandaşa da Müjdeli haberi verdi. Özellikle elektrik, su, doğalgaz ve Telefon faturası borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar için borçlarından tamamen kurtulma imkanı başlıyor.

KİMLER FAYDALANABİLECEK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hayata geçirilen yeni yardım kampanyası kapsamında vatandaşların İcralık olan fatura borçları devlet tarafından karşılanacak. Konu ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2000 TL ye kadar olan ve hacizlik olan borçlar için devletin vatandaşlara ödeme yapacağını bildirdi. Ancak sadece bu kadar değil Çünkü 2500 TL ve üstü olan ve varlık şirketlerine devredilen borçlar için de yine devlet devreye giriyor. Varlık şirketlerine devredilen borçlar için devlet alacaklıdan vergi almayacak ve vergiden düşme imkanı sağlayacak. Bu sayede yine hazine tarafından vatandaşların fatura borçları karşılanmış olacak.

13 EYLÜL’DE TÜM DETAYLAR ORTAYA ÇIKACAK

Milyonlarca kişinin borcuna ödeme imkanı verecek olan yeni paketin detaylarını 13 Eylül tarihinde açıklanacak. Çünkü daha önce de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan bilgilendirmeye göre 13 Eylül tarihinde Türkiye’nin yeni ekonomi paketi açıklanacak. Bu paketin içerisinde aynı zamanda fatura borçlarının devlet tarafından karşılanması da yer alıyor. Yine aynı paket içerisinde TOKİ sosyal Konut Projesi de bulunuyor. 13 Eylül tarihinde açıklanacak olan bu paket Ekim ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelecek. Mecliste yapılacak oylama ile paketin kabul edilmesi halinde Ekim ayında hemen fatura borçları için başvurular kabul edilecek. İcralık olan faturaların devlet tarafından ödenmesine ilişkin başvurularında e-devlet üzerinden yapılacağı tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu