GÜNDEM

TCMB açıkladı! 2023 Ocak emekli, memur ve asgari ücret zammı için en önemli oran ortaya çıktı

Merkez Bankası’ndan emekli memur çalışan herkesi ilgilendiren veri geldi. Özellikle yılbaşında zam bekleyenler için bu oran çok önemli.

TCMB açıkladı! 2023 Ocak emekli, memur ve asgari ücret zammı için en önemli oran ortaya çıktı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası memur ve emeklileri yakından ilgilendiren yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı. Son dakika haberi ile birlikte memur ve emeklilerin zam oranları da tahmin edilmeye başlandı. 2023 maaş zammı konusunda Merkez Bankası tarafından açıklanan yıl sonu enflasyon tahmini önemli bir tahmin aracı olacak.

Milyonlarca memur emekli ve Asgari ücretli çalışan 2023 maaş zammı konusunda araştırmalarına devam ediyor. Maaş zammı için oranlarının belirlenmesi enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte oluyor. Memur ve memur emeklisi Toplu sözleşme zam oranlarını biliyor ancak yılbaşında alacakları enflasyon farkı için yine enflasyon verilerini bekliyor. Bugün milyonlarca kişinin maaşını yakından ilgilendiren bir veri Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklandı. Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminlerini güncelledi.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNE TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI YAPILACAK

Memur ve memur emeklisi için yıl sonunda toplu sözleşme zammı kesin. %8 Toplu sözleşme zammı alacak olan memur ve memur emeklisi şimdi enflasyon verilerini bekliyor. Çünkü Toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı da verilecek. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından enflasyon rakamları her ay düzenli olarak açıklanıyor. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da yıl sonu enflasyon tahminlerini açıklamaya devam ediyor.

YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ GÜNCELLENDİ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Bugün bir son dakika açıklaması yaparak yılsonu enflasyon tahminlerini güncelledi. Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini daha önce yüzde 60,4 olarak açıklamıştı. Ancak bu gün yapılan Açıklama ile birlikte Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 65.2 oldu.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNE EK ZAM VERİLECEK

Memur ve memur emeklisinin maaşları 2023 yılının ocak ayından itibaren daha önce yapılan toplu sözleşme gereğince %8 oranında artacak. Aynı zamanda memur ve memur emeklisine ek zam olarak enflasyon farkı da verilecek. Enflasyon farkı her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamalarla belli olan enflasyon rakamları doğrultusunda olacak. 6 aylık enflasyon %8 üstünde çıkması durumunda bu oranı memur ve memur emeklisi zam olarak kalacak. Kesin enflasyon farkının belli olması için şu anda Ekim Kasım ve Aralık ayının enflasyon verileri bekleniyor.

Başa dön tuşu