GENEL

TOKİ İlk Evim İlk İşyerim Projesi konutların teslim edileceği tarih açıklandı

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla başvuruları başlayan TOKİ İlk Evim İlk İşyerim Projesi’ne milyonlarca başvuru geldi. Bugün ilk temeli atılan projenin temel atma töreninde önemli açıklamalara yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konutların sahiplerine teslim edileceği tarihle ilgili de konuştu. Ankara’da düzenlenen törende konuşan Erdoğan, ‘Milletimize sunduğumuz konut sayısını 2 milyona yükseltiyoruz.’ dedi.

Yaklaşık 8 milyon vatandaşın başvuruda bulunduğu Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konu projesi olan İlk Evim İlk İşyerim Projesi kapsamında bugün ilk temel atıldı. 5 bin 615 sosyal konutun ilk temellerinin atıldığı törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Temelleri 81 ilimizin tamamında yaygınlaştıracağız.’ dedi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar…

KONUTLARIN TESLİM EDİLECEĞİ TARİH AÇIKLANDI

Göreve geldiklerinde TOKİ vasıtasıyla inşa edilen konut sayısının 43 bin olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sayının bugün 1 milyon 170 binin üzerine çıktığını aktardı ve ‘Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen konut sayısı 3 milyonu buldu. Ülkemizde 28.5 milyon konutun 13.5 milyonunun son 20 yılda inşa edildiğini görüyoruz. İki yıl içinde 250 bin konutluk ilk etabı, 2028’e kadar da 500 bin konutun tamamını bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz. TOKİ’nin yaptığı evlerden hak kazanamayan vatandaşlarımız arsalar sayesinde kendi evini yapacaklar. Arsalar bizden. Çok bereketli bir konut atılımı bizi bekliyor.’ diyerek konutların hak sahiplerine teslim edileceği tarihle ilgili de bilgi vermiş oldu.

8 MİLYONA YAKIN BAŞVURU YAPILDI

TOKİ sosyal konut projesine başvuru sayısının 8 milyona yaklaştığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Başvuru sayısının 8 milyona yaklaşması ne kadar doğru bir iş yaptığımızı, ne büyük bir ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir. Konut ve arsalarımızın tamamı hizmete girdiğinde yaklaşık 6 milyon vatandaşımız daha huzurlu, daha güvenli yuvasına kavuşmuş, yaklaşık yarım milyon insanımızı istihdam edecek iş yerleri faaliyete geçmiş olacaktır.’ dedi.

İLK TEMEL ATILDI

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini açıkladıktan sadece 40 gün sonra yapılan bu temel atma töreninin verilen sözleri yerine getirmedeki hassasiyetin yanında iş yapma kapasitelerinin büyüklüğünü de gösterdiğini belirten Erdoğan, ‘Temelini attığımız ilk etap 5 bin 615 konut Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Aydın, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Uşak, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerimizi kapsıyor.’ ifadelerine yer verdi.

 

Başa dön tuşu