Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 09:11
 
TÖRENLE AVUKATLIĞA ADIM ATTILAR
Şirin Park Otel ve Başkanlık makamında art arda yapılan törenlerle, staj dönemlerini başarıyla tamamlayan; Ali Metehan Olgun, Taner Kart, Mehmet Asil Yılmaz, Elif Simav Özergin, Fatma Nur Okuyucu, Muhammet Raşit Bilgili, Servet Yağmur Erkan, Gülderen Cezayirli, Hazal Altıparmak, Okan Yıldırım, Furkan İpek, Berna Altuntaş, Başak Dokak, Camsu Özfidan, Esra Göbelek, Fatmanur Akıncı, Merve Özçalışkan, Osman Fatih Ateş, ve Ömer Murat Erdil meslek yeminlerini ederek, cübbe giydikten sonra ruhsatlarını aldı.
GÜNDEM Haberi
TÖRENLE AVUKATLIĞA ADIM ATTILAR

Geniş katılımla yapılan törene, Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Genel Sekreter Av. Semih Gökayaz, Sayman Av. İlknur Önal Tarkan, Yönetim Kurulu Üyeleri; Av. Timur Ortatepe,  Av. Nevzat Elçi, Av. Furkan Kılıç ile genç avukatların aileleri ve davetliler katıldı.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, genç meslektaşlarına hitaben yaptığı konuşmada,  davetlileri, meslektaşlarını ve ruhsat alan genç avukatları selamlayarak sözlerine başladı.

“MUTLULUKLARI PAYLAŞACAĞIMIZ ÖZEL BİR GÜN”

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, ruhsat törenlerinin unutulmayacağı bir an olması açsından önemsediklerini ifade ederek, “Uzun bir eğitim ve staj evresini başarıyla tamamladılar. Meslektaşlarımı, ailelerini ve bilgi ve deneyimlerini genç meslektaşlarımla paylaşan büro avukatlarımızı kutluyorum. Evlatlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır. Umarım onların daha nice başarılarına hep birlikte ortak oluruz. Bugün baromuza kayıtlı 3 bin ve 565 stajyer avukatımızla büyük bir ailenin bir mensubusunuz. Bu mesleğin vakarına uygun davranmak hepimizin görevi ve sorumluluğudur. Hepinizin başarılı birer Avukat olacağınıza inancım tamdır. Mesleğe yeni adım atan genç meslektaşlarıma başarılı, uzun, kazançlı bir meslek hayatı diliyorum.”

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Avukatlık Kanunu’nun 115. maddesinin 2. fıkrasında yer alan “10 baronun yönetim kurullarının yazılı başvurusu üzerine olağanüstü genel kurul toplanır” şekil şartını yerine getirmeyen TBB’yi eleştirdi.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, son dönemde siyasi iktidardan, görev ve yetki makamındakilerin hukuksuzluklarını gördüklerini ancak kanunun TBB tarafından çiğnenmesinin ise çok vahim olduğunu kaydetti.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük, şöyle konuştu;

“Hak, hukuk, adalet kavramı, yargı bağımsızlığına dair endişeler ve kuvvetler ayrılığına dair şeklen ve içerik boyutuyla da sakıncalı unsurlar ve ülkemizin tek adam rejimine iyice sürüklendiği ve en derin bir şekilde yaşadığımız günlerde hukukçular ve hukuk kurumları bu hassasiyeti çok üst düzeyde ortaya koymalı ve hukuk dilini kullanmalıdır.  Bizler söz ve ifade sanatının temsilcisiyiz. Bir hukuk kurumunun da en üst organı da genel kuruldur. Kimse de bu genel kurul toplantısından kaçmamalı ve endişe etmemelidir. Bu talebi yineliyoruz. Bu hukuksuzluğun devam etmesi halinde, Barolar TBB’deki görev yapan mensuplarını geri çağırarak, oradaki faaliyetlerini hukuksuzluk sona erinceye kadar askıya alacak tavır geliştirecekler. Ülkemizdeki tüm hukukçuları ve Baroları İstanbul veya Ankara’da büyük bir toplantıya davet edilecektir.”

 

Konuşmanın ardından Baro Başkanı Av. Veli küçük tarafından toplu halde yemin eda eden genç avukatlara cübbelerini; Av. Turgay Erol, Av. Tayyar Yılmaz, Av. İsmail Demirdüzen, Av. Ceyda Yüzçelik Uzunoğlu, Av. Remziye Arslan Kaya, Av. Yalçın Erkan, Av. Mustafa Özkan, Av. Mehmet Ataş, Av. Selman Oğuz, Av. Ali Rıza Kıyıksan, Av. Veysel Demir, Av. Ahmet Münir Altıparmak, Av. Semih Nazik, Enize Derdiyok, Av. İlnur Önal Tarkan, Av. Nevzat Elçi, Av. Sergen Can, Kadir Can Şahin, Av. Tevhide Yılmaz ve Av. Murat Aydın giydirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÖRENLE, AVUKATLIĞA, ADIM, ATTILAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı