GÜNDEM

TSK’ya iftira atan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı tutuklandı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kimyasal silah kullandığını iddia eden Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, SK’ya yönelik bu iftirası ile tepki toplamıştı. Dün Kadıköy’deki evinde gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen Fincancı hakkında ‘Terör örgütü propagandası ‘ suçlamasıyla tutuklama kararı verildi. Fincancı’nın evinde yapılan aramada örgütsel el kitabı ve kalaşnikof mermileri bulunmuştu.

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni hedef almış ve skandal bir iftirayla TSK’nın terör operasyonlarında kimyasal silah kullandığını iddia etmişti. TSK’ya yönelik iddiaları sebebiyle tepkileri üzerine çeken Fincancı hakkında soruşturma başlatılmıştı. Kadıköy’deki evinde gözaltına alınan ve evinde yapılan aramada örgütsel el kitabı ile kalaşnikof mermileri bulunan Fincancı, sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

EVİNDEN KALAŞNİKOF MERMİLERİ ÇIKTI

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör operasyonlarında kimyasal silah kullandığını iddia eden TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, hakkında başlatılan soruşturma kapsamında dün Kadıköy’deki evinde gözaltına alındı. Fincancı’nın evinde yapılan aramada örgütsel el kitabı ve kalaşnikof mermileri bulundu.

TUTUKLANDI

TSK’ya yönelik kimyasal silah iddiasıyla tepki çeken Fincancı, ‘Terör örgütü propagandası’ suçlamasıyla sevk edildiği mahkemece tutuklandı. Öte yandan Cumhuriyet Başsavcılığı, Fincancı’nın Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanlığı görevine son verilmesini talep etti. Ayrıca Başsavcılık, yeni merkez konseyi başkanı seçilmesi için de nöbetçi asliye hukuk mahkemesi nezdinde talepte bulundu. Savcılık, merkez ve tabip odalarındaki sorumlu organların da görevlerine son verilmesini talep etti.

‘ÖRGÜT PROPAGANDASI KASTIM YOKTU’

Ankara Adliyesi 3. Sulh Ceza hakimliğince tutuklanan Şebnem Korur Fincancı’nın ifadesi ortaya çıktı. Savcıya ifade veren Fincancı, hakkındaki örgüt propagandası suçlamasını reddetti ve ‘Söz konusu konuşmayı adli tıp uzmanı sıfatı ile yaptım. Örgüt propagandası kastım yoktu.’ dedi. Hakkında tutuklama kararı verilen Fincancı, Sincan Kapalı Kadın Cezaevi’ne gönderildi.

MSB’DEN KİMYASAL SİLAH İDDİALARINA YANIT

Şebnem Korur Fincancı’nın kimyasal silah iddialarına yanıt veren Milli Savunma Bakanlığı, TSK envanterinde kimyasal silah bulunmadığını belirtmişti.

Başa dön tuşu