GÜNDEM

Tüm hesaplar değişti! Memur ve emekli ocak zammı için o veri ortaya çıktı! Kim, ne kadar zam alacak?

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi ile memur ve memur emeklisinin beklediği haber geldi! İşte Ocak zammı hesaplamaları…

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi milyonlar ile birlikte memur ve memur emeklisi zam oranlarını merakla takip ediyor. Yılsonuna doğru yavaş yavaş giderken aylık enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte verilerde ortaya çıkıyor. Ancak tüm bunların arasında yılsonu enflasyon tahminlerini ışık olacak bir veri daha belli oldu. Merkez Bankası piyasa katılımcıları anketi yayınlandı. Bununla birlikte de tüm hesaplamalar değişti. Peki, memur ve emeklinin Ocak zammı ne kadar olacak? Ocak da kim ne kadar zam olacak?

Milyonlarca emekli vatandaş ile birlikte memurlar da Ocak ayında açıklanacak olan yıllık enflasyon verilerine kulak kesilmiş durumda. Bildiğiniz üzere her ay enflasyon rakamları açıklanıyor. Ancak Ocak ayında yani yılsonu enflasyonu tahmin etmek için Merkez Bankası da her ay piyasa katılımcıları anketi düzenliyor. SSK, BAĞ-KUR, memur emeklisi ve memurların Ocak zammı için önemli olan merkez bankası yılsonu piyasa katılım anketi yayınlandı. Anketin yayınlanmasıyla birlikte hesaplamalarda değişti. Peki, Ocak ayında memur ve memur EMEKLİLERİNE kadar enflasyon farkı alacak? 2023 Ocak ayında en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? En düşük memur maaşı ve mesleğe göre memur maaşları kaç TL olacak? İşte Ocak ayındaki zamlı maaş tablosu…

VERİLER YAVAŞ YAVAŞ ORTAYA ÇIKIYOR

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi, memur ve memur emeklisine yakından ilgilendiren enflasyon rakamları açıklanmaya devam ediyor. Milyonlarca emekli ve memur şimdiden Ocak zammı için araştırma yapıyor. Ocak ayında SSK ve BAĞ-KUR emeklisine 2022 yılının ikinci altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam yansıyacak. Memur ve memur emeklisi ise toplu sözleşme kapsamında %8 zam alırken aynı zamanda 2022 yılının ikinci altı aylık döneminde çıkan enflasyon farkını alacak. Temmuz ağustos enflasyon rakamları Türkiye istatistik kurumu tarafından açıklandı. İki aylık enflasyon %3.86 olarak gerçekleşti. Ancak önümüzde daha dört aylık veri bulunuyor.

MERKEZ BANKASI PİYASA KATILIM ANKETİ YAYINLANDI

Emekli ve memurlar merakla zam oranlarını beklerken Merkez Bankası’ndan kritik bir açıklama geldi. Merkez Bankası piyasa katılımcı anketi yayınlandı. Buna göre Merkez Bankası’nın yılsonu enflasyon tahmini %67,73 olarak güncellendi. Merkez Bankası’nın yayınladığı bu rakamlar aşağı yukarı tutuyor. O sebeple de emekli ve memurların Ocak zammı bu rakamlar ışığında belirleniyor. Ancak tabii ki Türkiye ekonomisi belli olmuyor olağanüstü gelişmelerde yaşanabiliyor.

EMEKLİYE EK ÖDEME YAPILMASI GÜNDEMDE

Elbette kesin olarak zam oranları Ocak ayında açıklanacak son enflasyon verisi ile birlikte belli olacak. Aynı zamanda emeklilerin taban aylığında da Ocak ayında bir artış yapılması bekleniyor. Temmuz ayında yapılan artışla birlikte emekli taban aylığı 3500 TL olmuştu. Yani en düşük emekli maaşı bu rakama yükselmişti. Ocak ayında bu konuda bir iyileştirme daha yapılması bekleniyor.

Başa dön tuşu