GÜNDEM

Ünlü ekonomist açıkladı! Tüm rakamları unutun tek gerçek bu, asgari ücret 10 bin TL oluyor

Asgari ücret zammı için yeni rakam ortaya çıktı. Ünlü ekonomist, asgari ücrette yüzde 100 artış olacağını iddia etti. 2023 Ocak ayında asgari ücret 10.000 TL oluyor.

Asgari ücret zammı son dönemlerin en çok konuşulan başlıklarından Biri haline geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı büyük artış açıklaması sonrası ekonomistler de peş peşe tahminlerini yayınlamaya başladı. Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren haber ise bugün ünlü Ekonomist Ali Ağaoğlu’ndan geldi. Ünlü Ekonomist Ali Ağaoğlu asgari ücrette dile getirilen hiçbir rakamın doğru olmadığını belirterek büyük iddiasını ortaya koydu. Asgari ücret 10.000 TL oluyor. Yani asgari ücrette yüzde yüze yakın bir artış yapılacak.

Ünlü Ekonomist Ali Ağaoğlu, Ocak ayında asgari ücrete yapılacak olan zammı açıkladı. Gelirin arttığını ancak hala Enflasyonun yüksek olması sebebiyle milyonlarca çalışanın zor dönemlerden geçtiğini söyleyen ünlü Ekonomist, Ocak ayında yapılacak olan zammın yüzde yüze yakın olacağını öne sürdüğü.

ASGARİ ÜCRET İÇİN ASTRONOMİK TAHMİN

Ünlü Ekonomist Ali Ağaoğlu, Genç KASİAD Kurulu tarafından düzenlenen Ekonomi Zirvesi’nin kapanışına katıldı. Burada Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve tüm dünyayı etkileyen enerji krizi ile ilgili konuşan ünlü Ekonomist, yılbaşında asgari ücrete yapılacak olan zaman içinde tahminlerde bulundu.

Ağaoğlu, açıklamasında asgari ücretin yeni yılda 10 bin liraya kadar yükselebileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçime kadar faizleri tek haneye düşürme hedefinin olduğunu belirten Ağaoğlu, Asgari ücretin 10.000 TL’ye yükselmesinin bu durumda kaçınılmaz olduğunu da sözlerine ekledi.

MÜKEMMEL GÖRÜNÜYOR AMA DEĞİL

Ali Ağaoğlu, Asgari ücretin bu artışının mükemmel göründüğünü Aslında işin gerçek yüzünün öyle olmadığını da sözlerine ekledi. asgari ücret artışının nominal gelirin artması anlamına geldiğini belirten Ağaoğlu, harcanabilir gelirin artması halinde bu yükselişin hiçbir anlamının olmadığını da sözlerine ekledi. Asgari ücretin 10.000 liraya yükselmesinin yüzde yüze yakın bir artış olduğu anlamına geldiğini belirten Ağaoğlu, Bunun yerine Asgari ücretin sabit tutulması ve harcanabilir gelirin artırılması gerektiğini söyledi.

Ağaoğlu açıklamasının devamında ise şu ifadeleri kullandı; ” 5 bin TL’den 10 bin TL’ye çıktı benim maaşım dediğiniz zaman mükemmel görünüyor ancak benim harcanabilir gelirim eksiye düşüp kredi kullanıyorsam onun hiçbir anlamı yok”.

TÜRKİYE ŞANSLI BİR ÜLKE

Tüm dünyayı ve özellikle de Avrupa’yı etkisi altına alan enerji krizine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Ağaoğlu, Türkiye’nin enerji arz güvenliği açısından şanslı bir ülke olduğunu dile getirdi. Şu anda var olan anlaşmalar gereğince Türkiye’nin enerji temin edebilir durumda olduğunu ifade eden Ağaoğlu, sanayicilere verilen enerjide maliyetlerin artmış olmasına rağmen doğalgazda hane halkından yüzde seksen sanayide yüze sübvanse uygulandığını vurguladı. Ağaoğlu enerji krizi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu, şu demektir; Türkiye’de enerji konusunda Avrupa’ya göre çok büyük bir avantajlara sahip, arz güvenliğimizi de sağladığımız sürece Avrupa’ya ciddi mal satabilir durudayız. O yüzden buraya bir talep akışı olacak. Türkiye’deki bu sübvanseyi Avrupa’ya kaptırmamız gerekiyor.’ dedi.

Başa dön tuşu