GÜNDEM

Ünlü ekonomistten bomba iddia! TCMB kararı sonrası Dolar 30-35 TL olabilir, herkes siper alsın! Bu defa ortalık toz duman olacak

TCMB faiz kararı merakla bekleniyor. Faiz sabit kalır mı, indirim olur mu soruları sorulurken ünlü ekonomistten bomba tahmin geldi! Dolar 30-31 TL olacak. İşte o kritik gün.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararı Piyasalar tarafından merakla bekleniyor. ABD Merkez Bankası FED’in faiz kararı sonrası dolar tarihi rekorunu kırarken endişeler son derece yüksek. Ekonomistler de faiz kararı sonrasında doların uçuşa geçeceğini iddia ediyor. Konu ile ilgili son değerlendirme ise Ekonomist Evren Devrim Zelyut’tan geldi. Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapmasını beklediklerini belirten Zelyut, dolar kurunun bu tarihten itibaren tutulmasının mümkün olmadığını dile getirdi. Neden faiz indirimi yapılacağını da açıklayan Zelyut, doların kaç lira olacağı konusunda da en net rakamı verdi.

Ünlü ekonomistten bomba iddia! TCMB kararı sonrası Dolar 30-35 TL olabilir, herkes siper alsın! Bu defa ortalık toz duman olacak. TCMB faiz kararı dolar TL kuru için son derece önemli nokta Merkez Bankası faiz kararını açıklamadan önce dolar kuru son 1 yılın zirvesini gördü. Son olarak 20 Aralık tarihinde bu rakama yükselen Dolar kuru şu sıralar 18,38 TL seviyesinde işlem görüyor. Merkez Bankası faiz kararı bugün saat 14’te açıklanacak. Ancak uzmanların tahminleri faiz indirimi olacağı yönünde. Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapması ise dolar için tam bir kara gün olacak. Konu ile ilgili konuşan dolar uzmanı Evren Devrim Zelyut, faiz kararı ile birlikte doların adeta uçuşa geçeceğini söyledi.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK İDDİASI

Ünlü Ekonomist Evrim Evren Devrim Zelyut, Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapacağını düşünüyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın sürpriz bir karar vererek bir kez daha faiz indirimi yapacağını söyleyen Zelyut, borsaya ve dolara iki farklı etki etmek için bu kararın alınacağını iddia etti. Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararının borsa yükselteceğini belirten Zelyut, Faizin düşmesinin şirketlerin ve bankaların karına artıracağını ancak halkın yüksek enflasyon ve kur nedeniyle zor günler geçireceğine dile getirdi. Borsanın yükselmesinin Türkiye halkının çıkarına olmadığını belirten Zelyut, AK Parti hükümetinin bir tercih yaptığını ve bu tercihini de bankalardan yana kullandığını söyledi. Bugün faiz indirimi beklediğini söyleyen Zelyut, Bu durumun borsaya olumlu halka ise olumsuz yansıyacağını ifade etti.

DOLAR 30-31 TL SEVİYESİNE GELECEK

Merkez Bankası’nın faiz indirimi uygulamasının Dolat TL için olumsuz yansıması olacağını belirten Zelyut, kurlarla ilgili tahminlerini de açıkladı. Faiz kararı sonrasında Dolar kurunun 30-31 TL seviyelerine kadar çıkabileceğini belirten Zelyut, ilk durağın 22 TL olacağını ifade etti. Kontrollü bir şekilde Dolar kurunun artmaya devam edeceğini belirten Zelyut, 22 TL’de kuru tutmanın mümkün olmayacağını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu