GÜNDEM

Ünlü radyo ve televizyon sunucusu Halit Kıvanç hayatını kaybetti

Ünlü radyo ve televizyon sunucusu Halit Kıvanç 97 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir döneme damgasını vuran duayen sunucu Halit Kıvanç’ın vefat haberini oğlu Ümit Kıvanç duyurdu. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Ümit Kıvanç, usta sunucunun cenazesinin 27 Ekim Perşembe günü öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedileceğinin bilgisini verdi.

Duayen sunucu Halit Kıvanç, 97 yaşında hayatını kaybetti. Usta sunucunun bir süredir hastalıkla mücadele ettiği biliniyordu. Babasının vefat haberini veren Ümit Kıvanç, ‘Halit Kıvanç’ı kaybettik. Bizimle birlikte sevenlerinin de başı sağ olsun.’ ifadelerine yer verdi. Usta sunucunun cenazesi Perşembe günü Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilecek.

HALİT KIVANÇ’TAN ACI HABER

Halit Kıvanç’ın sevenlerini yasa boğan vefat haberini oğlu Ümit Kıvanç sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Ümit Kıvanç paylaşımında, ‘Halit Kıvanç’ı kaybettik. Bizimle birlikte sevenlerinin de başı sağ olsun. Cenaze 27’si Perşembe, öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı içindeki camiden kalkacak, aynı mezarlığa defnedilecek.’ ifadelerine yer verdi.

HALİT KIVANÇ KİMDİR?

1925 yılında dünyaya gelen Halit Kıvanç, Pertevniyal Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yüksek öğrenimini tamamladı. 3 ay Kozluk ilçesinde hakimlik yaptı. Hürriyet, Milliyet, Tercüman ve Güneş başta olmak üzere çok sayıda gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak üst düzey görevler aldı. 1953 yılında Halit Talayer ve Alp Zirek ile beraber Türkiye’nin ilk günlük spor gazetesi olan Türkiye Spor’u çıkardı. Yaklaşık bir yıl İngiliz yayın kuruluşu BBC’de çalıştı. Türkiye’de radyo ve televizyon yayıncılığının gelişmesinde çok büyük katkıları olan duayen sunucu, Türk televizyonculuğunda ‘ilk’lerin adamı oldu. Olimpiyatlar ve büyük uluslararası karşılaşmalarda sunuculuk görevini üstlendi. Halit Kıvanç, FIFA Dünya Kupası’nı televizyonda sunan ilk Türk spikerdir. Kendisi 10 FIFA Dünya Kupası finalini radyo ve televizyonda nakletmiştir.

23 NİSAN KUTLAMALARININ VAZGEÇİLMEZ SUNUCUSUYDU

Uzun yıllar boyunca TRT’de müzik-eğlence, kültür-sanat programları sunan Halit Kıvanç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarının da vazgeçilmez sunucusuydu. Bayramlarda TRT Çocuk Şenliği’ni sunsn sevilen sunucu, geniş bir hayran kitlesine ulaştı. İstanbul Spor ve Sergi Sarayı ve Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda çok sayıda konser ve özel etkinliğin sunuculuğunu yapan Kıvanç, tek kanallı günlerin efsanevi sunucusu olarak hafızalara kazındı. NTV Yayınlarından çıkan ‘Tele Safir’ adlı kitabında Türk televizyonculuğunu kaleme almıştır. Usta isim, sunuculukta 50. yılını 2005 yılında bir jübile ile kutlamıştır. TSYD, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200’ün üzerinde ödül almıştır. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etmiştir. Spiker, yazar ve sanat adamı olarak kabul edilen Halit Kıvanç, Türk halkına temiz bir Türkçe ile saygın ve eğitici çalışmaları ile hizmet vermesinden dolayı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Kariyer Dalında büyük ödüle layık görülmüştür.

Başa dön tuşu