Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 10:14
 
Uygulamalı Bitki Doku Kültürleri ve Kriyoprezervasyon Kursu Tamamlandı
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından “Uygulamalı Bitki Doku Kültürleri ve Kriyoprezervasyon Kursu” ile 30. etkinliğini gerçekleştirildi.
ÜNİVERSİTE Haberi
 Uygulamalı Bitki Doku Kültürleri ve Kriyoprezervasyon Kursu Tamamlandı

Alanında uzman bilim insanları tarafından çeşitli konularda uygulamalı eğitim kursları vererek araştırıcıların laboratuvarlarla buluşmasını sağlayan Çukurova Üniversitesi Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi, bugüne kadar 29 etkinlik düzenleyerek bu etkinliklere bir yenisini daha eklemiş oldu.

 

Eğitime Özel ve Kamu Sektöründen Yoğun İlgi

ÇÜ Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi yoğun talebin olduğu, kursiyerlerin memnun bir şekilde ayrıldığı bir kursu daha geride bıraktı. Düzenlenen “Uygulamalı Bitki Doku Kültürleri ve Kriyoprezervasyon Kursu” eğitimine özel ve kamu sektörü ile öğrencilerin ilgisi büyüktü.

Her biri konularında uzman olan Çukurova Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rüştü Hatipoğlu, Prof. Dr. Yeşim Yalçın Mendi,  Prof. Dr. Yıldız Aka Kaçar, Doç. Dr. İlknur Solmaz ve Dr. Tolga İzgü İle Erciyes Üniversitesinden Doç. Dr. Özhan Şimşek’in desteği ile bu eğitim gerçekleştirildi.

 

Kurs, 7 Oturum Ve 3 Laboratuvar Uygulaması İle Tamamlandı

Kurs, Türkiye’nin farklı illerinden bu konuda çalışan araştırmacı ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti. Kursa 12 farklı üniversite, 3 Araştırma Enstitüsü ve 5 özel sektörden 40 kursiyer katıldı. İki gün boyunca süren kurs, 7 oturum ve 3 laboratuvar uygulaması ile tamamlandı.

Prof. Kaçar, kapanış konuşmasında, 12-13 Aralık 2019 tarihleri arasında Teorik ve Uygulamalı 2 günlük eğitimi içerecek olan “Uygulamalı Temel Mikrobiyoloji Eğitimi Kursu” olacağını belirtti. Ayrıca, Mart 2020 de gerçekleştirilecek olan 8. Çukurova Biyoteknoloji Günlerine biyoteknoloji alanında çalışan katılımcıları davet etti.

Kursun sonunda düzenlenen törenle katılımcılara sertifikaları, ÇÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoteknoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hatice Korkmaz Güvenmez ve eğitimci hocalar tarafından verildi. Eğitim, anı fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Uygulamalı, Bitki, Doku, Kültürleri, ve, Kriyoprezervasyon, Kursu, Tamamlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı