GÜNDEM

Ve başvurular e-Devlet’ten başladı! SGK pozitif ayrımcılık yaparak binlerce kadına ödeme yapacak: Aylık 5 bin 150 TL

Devlet, kadın istihdamının arttırılması için harekete geçti. Devletin önemli kurumlarından olan SGK, bugün milyonlarca kadını yakından ilgilendiren bir açıklama yayınladı. E-devlet üzerinden başvuru yapan kadınlara aylık 5 bin 150 lira maaş ödemesi yapılacak. Proje ile ilgili detaylar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tek tek açıklandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu, kadınların iş gücüne kazandırılması ve kadın istihdamının arttırılması için harekete geçti. Özellikle kadın çalışanların kayıt dışı istihdam edilmesinin önüne geçmek isteyen SGK, “Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” kapsamında başvuru yapan kadınlara aylık 5 bin 150 lira destek ödemesi veriyor. Avrupa Birliği tarafından da desteklenen projenin detayları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açıklandı. Projeye katılmak isteyenler başvuru işlemlerini e-devlet üzerinden gerçekleştirecek.

SGK harekete geçti. Kadınların iş gücünde yer alması ve kadın istihdamının arttırılması için AB’nin de desteklediği proje başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre Women-Up projesi kapsamında başvuru yapan kadınlara aylık destek ödemesi verilecek. Projeden şu ana kadar faydalanan kadın girişimci sayısı 4 bin olarak açıklandı. Ancak hala başvuru işlemleri de devam ediyor. Yani proje kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan destek almak isteyen daha binlerce kadın başvuru yapabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan son duyuruya göre başvuru işlemleri e Devlet üzerinden kabul ediliyor. Yaklaşık 1 milyon kadının bu kampanyadan faydalanması bekleniyor. Peki, proje başvuru koşulları nelerdir? Woman Up Projesi başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

TÜRKİYE’DE 7 İLDE PROJE UYGULANIYOR

Avrupa Birliği’nin desteklediği Woman Up Projesi şu anda Türkiye’de 7 ilde uygulamaya konulmuş durumda. Projenin sloganı ise ‘Anneler İşe Çocuklar Kreşe’ ve ‘Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi’ oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu Bu proje için 29,5 milyon Euro’luk bir bütçe ayırdı. Projenin amacı, girişimci kadınlara aylık olarak düzenli destek vermek. Bu sayede kayıt dışı kadın istihdamının azaltılması ve kadın istihdamının desteklenmesi hedefleniyor. Ayrıca kadın girişimcilerin işletme Açması için de destek veriliyor. Şu anda Türkiye’de proje 7 ilde uygulanıyor. Bu iller ise Şanlıurfa, Denizli, Aydın, İstanbul, Samsun, Ankara ve Kahramanmaraş oldu.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN DEVAM EDİYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu, kadın girişimcilerin açtığı işletmelere destek verirken aynı zamanda en az 9 kadın çalıştıran işyerlerine de Bu proje kapsamında destek sağlıyor. Şu ana kadar 4000 kadın işçinin projeden faydalandığı öğrenirdi. En fazla 20 ay devam edecek şekilde verilecek olan destekler için başvurular da hala sürüyor. Başvuru yapmak isteyenler sosyal güvenlik kurumunun resmi internet sitesi üzerinden detaylı bilgileri ulaştıktan sonra başvuru işlemlerini e-devlet üzerinden tamamlayabilir.

Başa dön tuşu