GÜNDEM

Ve nihayet netleşti! EYT bekleyenler için bomba kulis geldi: İlk maaşın yatacağı tarih belli oldu

EYT yasası bekleyen milyonlarca kişi için takvim nihayet belli oldu. Aralık ayına yetişmesi planlanan EYT düzenlemesinde ilk maaşın yatacağı tarihi de Uzmanlar açıkladı. Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, yaptığı açıklamada milyonlarca vatandaşa güzel haberi duyurdu. İşte EYT'lilerin alacağı ilk maaşın tarihi…

Ve nihayet netleşti! EYT bekleyenler için bomba kulis geldi: İlk maaşın yatacağı tarih belli oldu. Emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen milyonlarca vatandaş EYT yasası bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde müjdeyi vermiş ve TBMM’de kurulan çalışma grubunun düzenleme ile ilgili son sürat çalıştığını duyurmuştu. EYT yasası ile ilgili beklentiler Aralık ayına yetişmesi yönünde. Ancak Aralık ayına yetişmemesi halinde Ocak ayında yatanın meclise sunulacağı tahmin ediliyor. Bu konuda uzmanlardan da görüşler gelmeye devam ediyor. EYT yasası ile ilgili konuşan SGK başmüfettişi İsa Karataş dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

EYT düzenlemesi bekleyen milyonlarca kişi için her geçen gün yeni gelişmeler gündeme gelmeye devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada yeni bir çalışma grubu kurulduğunu ve en iyi formülün hayata geçebilmesi için çalışmaların sürdüğünü söylemişti. Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinin Aralık ayına yetiştirilmesi için çalışmalar sürüyor. Ancak bunun yanında EYT düzenlemesi ile ilgili ilk maaş tarihi hakkında yeni bomba açıklamalarda geldi. SGK uzmanı İsa Karakaş yaptığı açıklamada EYT’lilerin ilk maaşımı ne zaman alacağını duyurdu.

EYT’DE İLK MAAŞ NE ZAMAN YATACAK?

Sosyal Güvenlik Uzmanı ve aynı zamanda Türkiye Gazetesi yazarı olan İsa Karakaş, emeklilikte yaşa takılan vatandaşların ilk maaşını ne zaman alacağını bugünkü köşe yazısında anlattı. 2023 yılı merkezi yönetim bütçe kanununun yapılacak olan görüşmeleri ile hazırlanacak SGK bütçesi ve hükümet kanadında yapılan açıklama ve planlamalar sonucunda emeklilikte yaşa takılanların durumunun ortaya çıkacağını belirten Karakaş, EYT takvimi ile ilgili gözlemlerini aktardı.

EYT TAKVİMİ NASIL OLACAK?

Türkiye Gazetesi yazarı ve Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş bugünkü yazısında emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili görüşmelerin en geç 31 Aralık itibariyle mecliste sona ereceğini söyledi. 31 Aralık tarihli Resmi gazetede 15 Ekim Merkezi bütçe görüşmelerinin yayınlanması gerektiğini belirten Karakaş, Aralık ayı içinde bu kapsamda EYT yasa teklifinin de TBMM’de görüşülmesi gerektiğini dile getirdi.

Karakaş Bu bağlamda EYT düzenlemesine ilişkin çıkarılacak kanunun Aralık ayında kabul edileceğini belirterek yürürlük tarihinin ise Ocak ayının ilk günü olmasının değerlendirildiğini söyledi. EYT düzenlemesi ile birlikte maaş alacak olan vatandaşların emeklilik talebini takip eden ilk aydan itibaren yapmaları gerektiğini belirten Karakaş, bu bağlamda EYT düzenlemesi ile ilgili en erken maaşın 2023 yılı şubat ayında yapabileceğini ifade etti. Karakaş, yazısının devamında Keza EYT’liler çıkarılacak yasanın yürürlüğe konacağı ocak ayında emeklilik dilekçelerini verse bile açıklanan SGK mevzuatı gereğince takip eden şubat ayından itibaren maaş alabileceklerdir.” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu