GÜNDEM

Yeni asgari ücret için üç formül! Yılbaşında net asgari ücret 7500 TL olacak ancak ek ödemeler de var!

Yeni asgari ücret artışı ile ilgili meraklar artmaya başladı. Yavaş yavaş yıl sonu yaklaşırken yılbaşında Asgari ücret ne kadar olacak sorusuna yanıt aranıyor. Masada 3 formül olduğu iddia ediliyor. Bunlardan en önemlisi ise asgari ücretin net 7500 TL yapılması.

Asgari ücretli milyonlar ve çalışan uzun yıllar sonra ilk kez Temmuz ayında maaşlarına ara zam aldı. Artan enflasyon rakamları ve hayat pahalılığı sonrasında son olarak 4.250 TL olan asgari ücretle geçinemeyen vatandaşlar zam istiyordu. Hükümet bunun üzerine harekete geçerek Haziran ayında yeniden asgari ücret tespit komisyonunun topladı. Yapılan görüşmeler sonucunda ise net asgari ücretin 5500 TL olmasına karar verildi. Ancak o günden sonra hayat pahalılığı daha da arttı ve şimdi Asgari ücretli çalışanlar Kasım ayında maaşlarına 3. zam bekliyor.

Milyonlarca Asgari ücretli çalışan Kasım ayında ek zam beklese de şu an için böyle bir durum söz konusu değil. Ancak yılbaşı için yeni asgari ücret telaffuz edilmeye başlandı. Her geçen gün artmaya devam eden enflasyon rakamları nedeniyle yılbaşında asgari ücrete büyük bir zam olacağı gündeme geldi. Asgari ücret tespit Komisyonu da Aralık ayında toplanacak. Zam konusunda açıklamalar şimdiden sendikalar tarafından dillendiriliyor. Peki, yılbaşında yeni asgari ücret ne kadar olacak? 2023 asgari ücret zammı ne kadar olacak?

MİLYONLARCA KİŞİ MAAŞINA ZAM BEKLİYOR

Asgari ücretli çalışanlar 2022 yılının Ocak ayında net asgari ücret olarak 4.250 TL maaş almaya başlamıştı. Ancak o günden bu yana artmaya devam eden enflasyon verileri sebebiyle asgari ücretle çalışanların ara zam talebi hükümetten yanıt bulmuştu. Haziran ayında asgari ücret tespit Komisyonu yeniden toplanırken Uzun yıllardan sonra ilk defa asgari ücrete Aralık dışında bir zam yapıldı. Temmuz ayında yapılan zamla birlikte Asgari ücret en düşük 5500 TL oldu. Ayrıca 2022 yılında asgari ücretle çalışanlardan alınan vergilerden de vazgeçildi. Tüm bunlara rağmen hayat bağlılığı arttıkça asgari ücretli çalışanların geçinmesi zorlaşıyor.

ASGARİ ÜCRET 7500 TL OLACAK İDDİASI

2023 yılı adım adım yaklaşmaya devam ederken her ay enflasyon verileri de TÜİK tarafından açıklanıyor. Açıklanan rakamlar yılların rekorunu kırıyor. Bu sebeple Temmuz ayında alınan zamlar eriyip gitti diyebiliriz. Asgari ücretli, emekli, memur birçok kişi maaş zamlarını dört gözle beklemeye başladı. Yılsonu için asgari ücrette rakamlarda şimdiden konuşulmaya başlandı. Kulislerde dolaşan bilgilere göre asgari ücret Yeni yılda 7500 TL civarında olacak. Ancak Asgari ücretle çalışanlara ek ödemeler yapılması gündemde.

ASGARİ ÜCRETE 3. ZAM YAPILIR MI?

Merak edilen diğer bir soru ise asgari ücrete 3. zam yapılır mı sorusunun yanıtı oldu. Şu an için asgari ücrete 2022 yılında Yeni bir ek zam düşünülmüyor. Hükümetin 13 Eylül tarihinde açıklayacağı paketler sonrasında Hayat pahalılığını düşürmeyi hedefliyor. Bu sebeple asgari ücrete sadece yılbaşında zam yapılması gündemde. Ancak zam oranları yapılacak olan asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları sonucunda belli olacak.

Başa dön tuşu