GÜNDEM

Yeni destek paketini bakan açıkladı! Başvuru yapana aylık 400 ila 600 TL arasında nakdi yardım verilecek! Kimler alabiliyor?

Yardıma muhtaç vatandaşlara güzel haber bakandan geldi. Bakan bizzat açıklama yaptı başvuru yapan vatandaşlara Eylül ayı içinde 400 ile 600 TL arasında nakdi yardım verilecek. Başvurusu onaylananların yardımı Bir yıl boyunca devam edecek.

Sosyal yardım imkanları devlet tarafından ara vermeden sağlanmaya devam ediyor. Yardıma muhtaç ve dar gelirli vatandaşları Korona virüsle mücadele süresinde yalnız bırakmayan devlet aynı zamanda ekonomik krizde de vatandaşın elinden tutmaya sürdürüyor. Milyonlarca dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik sosyal yardım paketleri bulunuyor. Türkiye Aile Destek paketi de bunlardan bir tanesi olarak bizzat Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından duyuruldu. Birçok alanda desteği kapsayan Türkiye Aile Destek programına başvurular hala devam ediyor. Başvuru yapan ve başvurusu kabul edilen vatandaşlara düzenli olarak aylık 400 ile 600 TL arasında nakdi yardım verilecek.

Ekonomik kriz, hayat pahalılığı, enerji fiyatları derken vatandaşlar Kış aylarının gelmesini hiç istemiyor. Özellikle doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlar sonrasında Fatura ödemek de bile güçlük çeken vatandaşların imdadına yine devlet yetişiyor. Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan ailelere her ay düzenli olarak devlet desteği veriliyor. Sosyal devlet olmanın hakkını veren devlet hiçbiri vatandaşını yardımsız bırakmıyor. Türkiye Aile Destek programı da Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşların yanı sıra emekli ve asgari ücretlilerin de bütçesini rahatlatmak için sağlanan yardım kalemlerinden biri oldu. Ekonomik krizle mücadele etmekte güçlük çeken ve yardıma muhtaç olan herkes Türkiye destek programı kapsamında devlet yardımı alabiliyor. Peki, kimlere yardım verilecek? Başvuru şartları neler?

BAKAN BİZZAT ÇAĞRI YAPTI

Türkiye Aile Destek programı paketi geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Özellikle dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak belirlenen paketinin kapsamı daha sonra genişledi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık önceki gün konu ile ilgili olarak Hazine ve maliye bakanı Nurettin nebati ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından sosyal yardımlarla ilgili çok önemli açıklamalar geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık sosyal medya hesabından bizzat vatandaşlara başvuru çağrısı yaptı.

KİMLER YARARLANABİLİYOR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda Türkiye Aile Destek paketi programı başvurularının hala devam ettiğini bildirdi. Bakan yanık, paketin kapsamının genişlediği müjdesini de verdi. Yardıma muhtaç ve dar gelirli vatandaşların yanı sıra Asgari ücretli ve emekliler de bu paket kapsamında devletten destek alabilecek. Başvuru şartları arasında en önemli Kriter ise hane içinde kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması olarak belirlendi. Yani ailede tek bir asgari ücretle çalışan varsa ya da tek bir emekli varsa bu kampanyadan faydalanmak Mümkün olacak.

AYLIK 400 İLE 600 TL ARASINDA YARDIM

Türkiye Aile Destek programı kapsamında Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olanlara aylık 450 600 TL arasında yardım veriliyor. Toplamda yıllık verilecek yardım ise 5 bin TL ile 7200 TL arasında değişiyor. Aylık verilecek yardım tutarı muhtaçlık durumuna göre farklılık gösteriyor.

ENERJİ TÜKETİM DESTEĞİ VE EĞİTİM DESTEĞİ DE VAR

Aynı zamanda Kış aylarının yaklaşması ile birlikte gündeme gelen elektrik tüketim desteği ve doğalgaz yardımı da bakan tarafından yeniden hatırlatıldı. Hane başına her ay düzenli olarak doğalgaz yardımı ve elektrik yardımı verilecek. Bu konuda da başvuru işlemleri hala devam ediyor.

Yine okula giden çocuğu olan ailelere de eğitim desteği var. Bakanlık tarafından sosyal ve ekonomik destek ödemeleri her ay düzenli olarak yapılıyor. Çocuk başına SED ödemesi desteklerinden faydalanmak için e-devlet üzerinden ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz.

Başa dön tuşu