OTOMOBİL

Yerli otomobil TOGG hız testine çıktı: Bakan Varank’tan özel test sürüşü

Türkiye’nin yerli otomobili TOGG, Gemlik Kampüsü’ndeki açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından banttan indirildi. Üretim serüveni başlayan TOGG ile ilgili merak edilen pek çok detay var. Ülke genelinde büyük bir heyecan yaratan ve her detayı merak edilen yerli otomobil TOGG ile ilgili araştırmalar sürüyor. Herkes yerli otomobilin özelliklerini merak ederken Show Haber muhabiri, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa

Varank ile beraber test sürüşüne katıldı.
Yerli otomobil TOGG’un teknik özelliklerinden hızına kadar her bir detayı merak ediliyor. Banttan inen ve üretim serüveni başlayan TOGG ile ilgili araştırmalar sürüyor. TOGG’un açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ’60 yıllık hayal gerçek oldu’ demişti. TOGG ile ilgili özel bir habere imza atan Show Haber muhabiri, Bakan Varank ile beraber TOGG’un deneme sürüşüne katıldı. Bu anlarda aracı Bakan Varank kullandı. İşte detaylar…

HIZ TESTİ YAPILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Show Haber muhabiri ile birlikte deneme sürüşü yaptı. Hız testi de yapılan TOGG deneme sürüşünde kameralar her bir saniyeyi kaydetti. Bakan Varank’ın direksiyon başına geçtiği ve hem aracı kullandığı hem de detayları anlattığı yayın gündem oldu. Muhabir, ‘TOGG 100 kilometreye kaç saniyede çıkıyor?’ şeklinde bir soru yöneltince Bakan Varank bir anda hızlandı. Bunun üzerine ne olduğunu anlamayan ve şaşıran muhabirin o anlarda verdiği tepkiler çok konuşuldu.

100 KİLOMETREYE 4.7 SANİYEDE ÇIKIYOR

Bakan Varank’ın bir anda hızlanmasıyla şaşkına dönen muhabirin verdiği tepki üzerine ‘Korktun mu?’ diye soran Varank’a muhabirin cevabı ise ‘Korktum sayın bakanım’ oldu. Aracı hem kullanan hem de özelliklerini anlatmaya devam eden Bakan Varank, TOGGún hızı ile ilgili ise ‘Gerçekten çok hızlı. 0’dan 100’e 4.7 saniyede çıkıyor.’ dedi. Test sürüşünde aracı yokuş yukarı çıkarak Varank, manevra özelliğini test edebilmek için aracı kendi etrafında da döndürdü.

TOGG NE ZAMAN SATIŞA ÇIKACAK?

Yerli otomobil TOGG ile ilgili en merak edilen konuların başında ne zaman satışa çıkacağı geliyor. Açılış töreninde seri üretim bandından çıkan araçların test ve sertifikasyon süreçlerinin başlayacağı öğrenildi. TOGG, 2023 yılının ilk çeyreğinin sonunda yollarda olacak. Aracısız bir şekilde vatandaşlarla buluşacak olan TOGG’un ön satışları ise Şubat ayında başlayacak.

Başa dön tuşu